Kredyt na samochód – jak wybrać najkorzystniejszą ofertę?

Kredyt na samochód – jak wybrać najkorzystniejszą ofertę?

Dla wielu Polaków kredyt samochodowy to często jedyny sposób na spełnienie marzeń o nowym aucie.

Jednak aby móc się nim cieszyć, trzeba najpierw podjąć szereg nie zawsze prostych decyzji. Rodzaj rat, wysokość oprocentowania czy prowizji to tylko przykładowe elementy, z którymi trzeba się zmierzyć szukając najkorzystniejszej oferty. Na co więc zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy? Analizując oferty różnych banków warto porównać nie tyko koszty związane z zawarciem umowy czy późniejszą spłatą zobowiązań, ale też wymagania, jakie należy spełnić, aby dostać kredyt. Konkurencja na rynku finansowym jest duża, dlatego banki prześcigają się w coraz bardziej dostępnych i atrakcyjnych ofertach. Ich reklamy na każdym kroku przekonują nas o minimalnej liczbie formalności czy wyjątkowo niskim oprocentowaniu.

Najważniejsze koszty
Warunki uzyskanego kredytu będą zależały m.in. od tego, czy wybraliśmy nowy czy używany samochód. Decydując się na kilkuletnie auto musimy liczyć się z tym, że kredyt będzie droższy. Zdarza się, że oprocentowanie kredytów dla starszych pojazdów jest nawet dwukrotnie wyższe w porównaniu z nowymi autami. Ta sama zasada dotyczy również długości okresu spłaty: im więcej rat, tym wyższe oprocentowanie. Całkowity koszt kredytu będzie też zależał od wysokości wniesionego wkładu własnego. Szukając najkorzystniejszej oferty kredytu na samochód powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wskaźnik RRSO, który określa rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Porównując ten parametr możemy określić faktyczny koszt kredytu razem z prowizjami, ubezpieczeniami oraz kosztami przygotowawczymi. Dodatkowo dobrze jest też pamiętać o nominalnym oprocentowaniu oraz prowizji bankowej, która może sięgać nawet 5%.

Kalkulacja bez wychodzenia z domu
Kredyty samochodowe o wartości niższej niż 80 000 zł regulowane są w ustawie o kredycie konsumenckim. Z tego powodu banki mają obowiązek przekazywania na piśmie wszystkich kosztów ponoszonych z tytułu zawarcia umowy i spłaty zaciągniętego kredytu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto też skorzystać z kalkulatorów kredytów na auto dostępnych na stronach internetowych banków. Wcześniejsze przeprowadzenie symulacji pozwala znaleźć najlepsze rozwiązanie, dopasowane zarówno do naszych potrzeb, jak i  możliwości. Dzięki temu będziemy mogli wybrać nie tylko bank, ale też odpowiedni rodzaj rat czy okres kredytowania. To duża oszczędność czasu, ale przede wszystkim pieniędzy. Później zostaje nam już tylko wizyta w placówce, by podpisać umowę.

Nie daj się zaskoczyć
Promocyjne oferty kredytowe najczęściej wiążą się z dodatkowymi wymaganiami. Wyjątkowo korzystne warunki kredytu mogą wymagać więc dodatkowych zabezpieczeń spłaty lub skorzystania z innych produktów danego banku, np. ubezpieczeń za życie. Jak wiadomo nie ma nic za darmo, dlatego być może uzyskanie niższego oprocentowania kredytu będzie możliwe tylko po założeniu konta osobistego lub wyrobieniu karty kredytowej. Zawsze trzeba pamiętać o dokładnym przeczytaniu zapisów umowy. Jeśli któryś z jej elementów jest dla nas niezrozumiały, koniecznie poprośmy o jego wyjaśnienie. W razie wątpliwości, już po zawarciu kontraktu na samochód o wartości do 80 000 zł istnieje możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 10 dni od momentu jej podpisania.

Artykuły powiązane

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL