Jak uchronić lakier przed korozją?

Jak uchronić lakier przed korozją?

K2_Ultra_Wax_kosm

Zima stanowi dla karoserii prawdziwą próbę czasu. Aby przetrwała ten okres, trzeba odpowiednio wcześniej zabezpieczyć jej powierzchnię przed śniegiem, mrozem czy wszechobecną na drogach solą. Stąd tylko regularna kontrola stanu nadwozia, wspomagana użyciem specjalistycznych kosmetyków marki K2, pozwoli zabezpieczyć powłokę lakierniczą przed niekorzystnymi warunkami.

Stale atakowana powłoka lakiernicza traci na odporności, przez co tworzą się na niej niewielkie uszkodzenia. Powstałe w wyniku uderzeń drobnych kamyczków odpryski lakieru umożliwiają wodzie i solance dotarcie bez przeszkód do chroniącej blachę warstwy ocynku, tworząc w ten sposób ogniska korozji, z których powstaje rdza.

Aby solidnie zabezpieczyć karoserię przez rudymi wykwitami należy ją dokładnie oczyścić i odtłuścić. Po tych czynnościach trzeba dokonać dokładnych oględzin stanu dotychczasowego zabezpieczenia antykorozyjnego. Po zlokalizowaniu wszystkich ubytków należy je odpowiednio zabezpieczyć, punktowo nakładając dobrany w sklepie lakierniczym, lakier zaprawkowy lub zlecić tę czynność profesjonalnemu warsztatowi. Warto przy tym pamiętać o ochronie wszelkiego typu zawiasów od drzwi, klapy bagażnika, i tym podobnych. Nie zabezpieczenie tych elementów zwiększy ich podatność na uszkodzenia mechaniczne. Z kolei przy pomocy takich preparatów jak np. K2 Undercoat można z powodzeniem uchronić najbardziej narażone na działanie soli nadkola i progi. Tego typu środki stanowią swoistą powłokę antykorozyjną izolującą blachę od szkodliwych czynników zewnętrznych.

Dla zabezpieczenia karoserii należy dokładnie nawoskować lakier. Na rynku dostępny jest szeroki wybór past. Ich podstawowym składnikiem jest wosk Carnauba - najtwardszy wosk znany na świecie, pochodzący z brazylijskich palm. Nałożenie warstwy ochronnej, za pomocą wspomnianego wosku, zniweluje ryzyko powstania korozji w miejscach, gdzie została uszkodzona powłoka lakiernicza. Warto poświęcić tej czynności maksimum uwagi, głównie ze względu na niskie temperatury, które uniemożliwią woskowanie lakieru przez kilka miesięcy.

Polska zalicza się do jednych z niewielu krajów w Europie, w których w tak dużych ilościach stosuje się groźną dla karoserii mieszankę soli. Stąd tak istotne jest zabezpieczenie lakieru przed zimą. Pozwoli to także na uniknięcie uszkodzeń wynikłych z eksploatacji, takich jak rys i odprysków na lakierze, których nie obejmuje niestety gwarancja antykorozyjna.

Źródło: Melle

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL