Jak wybrać najlepszy samochód dla firmy?

Jak wybrać najlepszy samochód dla firmy?

Samochód to obecnie niezbędny element niemal każdego przedsiębiorstwa.

Niezawodny, komfortowy i spełniający oczekiwania, ale przede wszystkim ekonomiczny – taki powinien być idealny samochód dla firmy. Wybór odpowiedniego modelu to najczęściej spore wyzwanie. Przed zakupem auta warto więc odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań i porównać oferty różnych marek.
Poszukiwania nowego samochodu powinniśmy zacząć od określenia potrzeb przedsiębiorstwa, biorąc pod uwagę branżę oraz rodzaj wykonywanej działalności. Przedsiębiorca musi zastanowić się:
- kto będzie jeździł autem,
- do jakich zadań będzie wykorzystywany samochód,
- czy auto powinno być nowe, czy może być używane,
- czy samochód firmowy powinien być dostosowany tylko do jednego stanowiska – czy do kilku?

Jedną z pierwszych i najważniejszych jest decyzja o zakupie nowego lub używanego samochodu. Ten wybór wpłynie na to, gdzie i jak powinniśmy szukać odpowiedniego pojazdu. Kolejnym krokiem powinno być określenie wysokości budżetu lub sposobu sfinansowania zakupu. Takie działalnie znacznie ułatwi nam wybór klasy i marki samochodu.

Dla kogo samochód firmowy?
Przy wyborze modelu firmowego auta należy mieć na uwadze jego przeznaczenie. Innego samochodu będzie potrzebował dostawca, a innego menadżer czy przedstawiciel handlowy. W pierwszym przypadku warto rozważyć zakup pojazdu typu kombi albo van. Taki samochód dzięki sporej przestrzeni ładunkowej bardzo dobrze sprawdzi się w handlu lub małych firmach transportowych.
Auto dla przedstawiciela handlowego, z racji dużej liczby pokonywanych kilometrów, powinno być przede wszystkim komfortowe i oszczędne. W tej grupie najpopularniejsze są samochody klasy B, choć coraz częściej polscy przedsiębiorcy decydują się na zakup aut z segmentu C. W ubiegłym roku bezkonkurencyjna w tej klasie była ŠKODA Octavia kombi, łącząca dużą przestrzeń, doskonałe wyposażenie i wysoką funkcjonalność. Dla pracowników średniego szczebla często kupowana jest stylowa ŠKODA Rapid, a dla menedżerów na wyższych stanowiskach – komfortowy Volkswagen Passat.

Samochód do zadań specjalnych
Auto w firmie to przede wszystkim narzędzie pracy. Przedstawiciele branży budowlanej czy transportowej do swojej działalności potrzebują dużych i mocnych pojazdów, które sprostają najtrudniejszym zadaniom. Muszą być funkcjonalne i niezawodne. Przy wyborze aut dostawczych istotnych jest co najmniej kilka parametrów:
- typ i wielkość nadwozia,
- ładowność samochodu,
- rodzaj silnika i napędu.
Dla tych, którzy potrzebują dużego pojazdu, dobrą propozycją jest Volkswagen Crafter. Największą zaletą tego modelu jest jego wszechstronność; dodatkowo szeroka oferta dostępnych wariantów pozwala wybrać Craftera dopasowanego do potrzeb firmy i konkretnych zadań.

Przedsiębiorcy najchętniej wybierają leasing
Auto w leasing jest najpopularniejszą i najbardziej korzystną formą zakupu firmowego samochodu. Takie rozwiązanie nie obciąża zdolności kredytowej przedsiębiorstwa, która ma często kluczowe znaczenie dla rozwoju firmy. W tym wypadku właścicielem auta jest finansujący (firma leasingowa), dlatego leasing nie wymaga żadnego zabezpieczenia. Klient korzysta
z wybranego samochodu w zamian za ustalone miesięczne raty, które może odliczyć od podatku, a w cenę leasingu mogą być wliczone kompleksowe ubezpieczenia i pakiety serwisowe. Na zakończenie umowy samochód może zostać wykupiony przez przedsiębiorcę.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL