Pięć sposobów na niższą składkę OC

Pięć sposobów na niższą składkę OC

Ubezpieczenie OC jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu. Jak wynika ze statystyk Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, nawet 250 tysięcy pojazdów nie posiada wykupionej polisy od odpowiedzialności cywilnej.

Powód? Zbyt wysokie składki. Wysokie ubezpieczenie OC wcale nie jest koniecznością. Istnieje bowiem kilka sposobów, dzięki którym można obniżyć polisę. Pomóc może m.in. porównywarka OC – to ona pozwala dotrzeć do najtańszych ofert firm ubezpieczeniowych

1. Wykup polisę ze współwłaścicielem

Jednym ze sposobów pozwalających na obniżenie wysokości składki za ubezpieczenie OC jest wykupienie polisy ze współwłaścicielem. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane młodym kierowcom, na których firmy ubezpieczeniowe nakładają dość wysokie składki. Warto pamiętać, że zniżki OC sumują się, w efekcie czego dobrze jest współwłaścicielem pojazdu uczynić doświadczonego kierowcę – takiego, który wypracował już wysoką zniżkę.

2. Pomyśl o wykupieniu dodatkowej polisy

Niektóre firmy ubezpieczeniowe nagradzają klientów dodatkowymi zniżkami, jeśli ci zdecydują się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, np. assistance. Chociaż w rzeczywistości sumaryczna wysokość składki będzie wyższa, w zamian otrzymasz dodatkową ochronę. Jest to rozwiązanie opłacalne, pozwalając uniknąć wydatków w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

3. Wykup polisę przez internet

Część firm ubezpieczeniowych (działających w trybie direct) oferuje dodatkowe zniżki, np. za podpisanie umowy za pośrednictwem internetu. To świetny sposób, by zaoszczędzić nawet kilka procent. Dodatkową zaletą jest fakt, że w ciągu 14 dni każdy kierowca może wypowiedzieć umowę – bez podawania żadnych przyczyn.

4. Bądź kierowcą bezszkodowym

Każdy kierowca, który wyróżnia się bezszkodową jazdą w okresie 12 miesięcy, ma szansę otrzymać od firmy ubezpieczeniowej dodatkowe zniżki. Warto więc jeździć ostrożnie, by do minimum zredukować ryzyko spowodowania stłuczki lub wypadku. Dzięki temu – w kolejnym roku – otrzymasz dodatkową zniżkę i wykupisz tańsze OC.

5. Zrezygnuj z zakupu starszego auta

Jeśli masz możliwość, zrezygnuj z zakupu starszego auta. Zwykle firmy ubezpieczeniowe nakazują właścicielom ponosić wyższe koszty w przypadku pojazdów starszych niż 15 lat. Jest to oczywiste, ponieważ im starszy pojazd, tym wyższe ryzyko. Pamiętaj jednak, że wysokość zwyżek zależna jest wyłącznie od konkretnego ubezpieczyciela.

Porównywarka OC – sposób na tańsze ubezpieczenie
Porównywarka OC jest świetnym sposobem na dotarcie do najtańszych ubezpieczeń. Zbierając i analizując oferty większości firm ubezpieczeniowych, pozwala na wybór najkorzystniejszej opcji.

Trzeba pamiętać, że zakres ubezpieczenia OC jest identyczny dla każdego towarzystwa ubezpieczeniowego (reguluje to polskie prawo). Oznacza to, że cena jest dość skutecznym wyznacznikiem wyboru korzystnego ubezpieczenia OC pojazdu.

Wiedz jednocześnie, że jednakowy zakres OC wcale nie oznacza jednakowych stawek ubezpieczenia. Wysokość polisy uzależniona jest przede wszystkim od ryzyka ubezpieczeniowego, z jakim wiąże się konkretny kierowca. Z tego też powodu stawki ustalane są indywidualnie.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL