Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o soli drogowej

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o soli drogowej

Choć zimy w ostatnich latach nieco złagodniały, nadal w czasie ich trwania nie można obyć się bez soli drogowej. To ona pozwala udrożnić zasypane śniegiem drogi i ratuje tysiące kierowców w czasie gołoledzi.

Sól drogowa jest tanim i skutecznym sposobem na walkę z zimowymi problemami, takimi jak duże opady śniegu, lód i gołoledź. Sól przemysłowa rozprowadzana jest na ulicach przez piaskarki. Sól ta doskonale rozpuszcza zarówno śnieg, jak i lód, które - już w postaci płynnej - spływają następnie do studzienek kanalizacyjnych. Nietrudno sobie wyobrazić, jakim problemem byłoby zbieranie i wywożenie śniegu i lodu z ulic, nie wspominając o czasie trwania takiej operacji i o jej kosztach. Gołoledzie i kilkunastocentymetrowe opady śniegu mogłyby sparaliżować całe miasta i wszystkie drogi przelotowe na wiele dni. Straty gospodarki byłyby kolosalne. Sól techniczna sprawia, że takie niebezpieczeństwo nie istnieje.

Właściwości soli drogowej
Dlaczego sól drogowa tak doskonale radzi sobie ze śniegiem i lodem? Roztwór wody z solą ma niższą temperaturę zamarzania niż czysta woda. Dzięki temu śnieg i lód na drogach, posypane solą drogową, topią się w temperaturze nieco wyższej niż minus 9 stopni Celsjusza (źródło: http://autostrady.elamed.pl/uploads/mau/articles/autostrady_artykul_2003_06_158.pdf).

Sól do posypywania dróg składa się w ponad 90% z chlorku sodu NaCl. Pozostałe jej składniki to substancje nierozpuszczalne w wodzie (do 8%), sama woda (do 3%) i substancja przeciwzbrylająca (najczęściej żelazocyjanek potasowy – 20 mg na kilogram). Sól drogowa ma także określoną ziarnowość (1-6 mm). Przechowuje się ją w zadaszonych pomieszczeniach, z dala od wody (zazwyczaj luzem lub w workach). Ciekawe informacje tematyczne można również znaleźć na stronie sol-polska.pl

Szkodliwe działanie soli drogowej
Soli drogowej używa się do posypywania dróg; nie wolno jej stosować do posypywania chodników. Może wywoływać poparzenia łap u zwierząt, ma też zły wpływ na korzenie drzew. Poza tym sól wywołuje korozję w samochodach, głównie na podwoziu (w tym także na elementach zawieszenia i układu wydechowego), progach i dolnej części drzwi.

Zapobieganie korozji w samochodach
Przed zimą należy dokładnie umyć podwozie samochodu. Potem, kiedy wyschnie, trzeba pokryć je odpowiednim środkiem zabezpieczającym (np. przypominającym olej, pozostawiającym film ochronny; w starszych samochodach można używać tzw. baranka).

Po zimie znów trzeba dokładnie umyć podwozie i ponownie pokryć je środkami chemicznymi zabezpieczającymi przed korozją. W przypadku wykrycia pierwszych ognisk rdzy należy je natychmiast usunąć (np. środkiem chemicznym do zmywania rdzy).

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL