Wyniki Akcji Ciśnienie pod Kontrolą

Wyniki Akcji Ciśnienie pod Kontrolą

Michelin_Mapka_popr_1

Podczas Tygodnia Dobrego Ciśnienia skontrolowano14 tys. samochodów na 30. stacjach, w 21. miastach. Okazało się, że 69,32 proc. polskich kierowców jeździ na oponach z nieprawidłowym ciśnieniem. Wyniki dotyczące ciśnienia w oponach polskich samochodów - choć lepsze niż przed rokiem - nadal niepokoją. Najlepsze wyniki zanotowano w świętokrzyskiem.

Podczas 6. ogólnopolskiej akcji Ciśnienie pod kontrolą,  zorganizowanej przez Michelin i Statoil skontrolowano 14 tys. samochodów. W Tygodniu Dobrego Ciśnienia (4-8 października) eksperci sprawdzali ciśnienie w oponach i stan bieżników. Z badań przeprowadzonych na stacjach wynika, że 69,32 proc. samochodów miało nieprawidłowe ciśnienie - to o 2 proc. mniej niż przed rokiem. Oznacza to, że świadomość kierowców dotycząca prawidłowego ciśnienia w oponach rośnie. W tym roku najbardziej świadomi znaczenia ciśnienia okazali się kierowcy z województwa świętokrzyskiego, gdzie nieprawidłowe ciśnienie w oponach miało 51,27 proc. Najgorzej wypadli mieszkańcy lubuskiego. Dobre wyniki przyniosło natomiast badanie stanu opon, na jakich jeżdżą Polacy. Średnia głębokość bieżnika to 5,03 mm - w Polsce dopuszcza się do ruchu drogowego oponę o bieżniku 1,6 mm.

Stan świadomości kierowców w poszczególnych województwach okazał się bardzo zróżnicowany (zobacz mapkę). W województwie świętokrzyskim 51,27 proc. przebadanych aut miało nieprawidłowe ciśnienie, co okazało się najlepszym wynikiem w Polsce. Kolejne miejsce w badaniu zajęły: pomorskie (57,26 proc. ) i zachodniopomorskie (57,66 proc). Najgorzej wypadły: lubuskie - pomiary pokazały, że 77,18 proc kierowców jeździ na nieprawidłowo napompowanych oponach oraz warmińsko-mazurskie - 76,68 proc. przebadanych pojazdów miało nieprawidłowe ciśnienie w oponach.

W ujęciu ogólnokrajowym, pomiary pokazały, że 69,32 proc. kierowców jeździ na nieprawidłowo napompowanych oponach, co oznacza że tylko 30,68 proc. kierowców ma prawidłowe ciśnienie w oponach swoich samochodów. Wyniki akcji Ciśnienie pod kontrolą  pokazały także, że 8,17 proc. ze wszystkich przebadanych samochodów w całej Polsce miało ciśnienie w oponach o ponad 1 bara niższe niż zalecane przez producentów samochodów, a aż 29,02 proc. między 0,5 a 0,9 bara niższe. Taki poziom stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa jazdy.

- Od 2005 roku, kiedy rozpoczęliśmy akcję, świadomość problemu wśród Polaków wzrosła o ok. 17 proc., 6 lat temu 87.9 proc kierowców jeździło na oponach o nieprawidłowym ciśnieniu. Dzisiaj - niecałe 70 proc. Możemy to uznać za sukces naszej akcji. Wielu kierowców wciąż nie jest świadomych tego, jak ważne jest prawidłowe ciśnienie w oponach. Cieszymy się jednak, że dzięki akcji Ciśnienie pod Kontrolą z roku na rok udaje nam się dotrzeć do coraz większej grupy kierowców i edukować ich o bezpieczeństwie na drodze - powiedziała Iwona Jabłonowska, z Michelin Polska.

Eksperci Michelin radzą, aby ciśnienie w oponach sprawdzać regularnie - raz w miesiącu oraz przed każdą dalszą podróżą. Spadek ciśnienia w oponie następuje w sposób naturalny w wyniku eksploatacji samochodu, ale może być spowodowany także przez obniżenie temperatury otoczenia oraz nawet niewielkie uszkodzenie bieżnika. Nieprawidłowy poziom ciśnienia w oponach powoduje zmniejszenie przyczepności, wydłużenie drogi hamowania i zwiększa ryzyko eksplozji opony. Poza poprawą bezpieczeństwa prawidłowe ciśnienie zapewnia dłuższy czas eksploatacji opony, a także oszczędność paliwa. Samochód jeżdżący na oponach z ciśnieniem o 20 proc. niższym niż zalecane zużywa średnio 2 proc. paliwa więcej.

- Cieszymy się, że Polacy są świadomi niebezpieczeństwa, jakie niesie używanie ogumienia w złym stanie oraz, że w większości jeżdżą na oponach o prawidłowej głębokości bieżnika - komentuje wyniki akcji Anna Paszt, szef marketingu Euromaster Polska.

Kontrola ciśnienia powinna odbywać się <i>na zimno</i> - najwcześniej po godzinie od zatrzymania samochodu lub po przejechaniu do 3 kilometrów przy niewielkiej szybkości. Ciśnienie w oponach powinno być zgodne z zaleceniami producenta samochodu i przystosowane do aktualnego obciążenia pojazdu.

- Mamy nadzieję, że dzięki naszej wspólnej kampanii sprawdzenie ciśnienia w oponach stanie się regularnym i częstym nawykiem kierowców - podsumowuje Krystyna Antoniewicz-Sas, rzecznik prasowy Statoil Poland.

Źródło: Michelin, Statoil Poland

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL