VIAB i HAD w ciężarówkach Mercedes-Benz

VIAB i HAD w ciężarówkach Mercedes-Benz

Mercedes-Benz wprowadza do swoich ciężarówek dwa innowacyjne systemy, które znacząco poprawiają funkcjonowanie układów napędowych w trudnym terenie.

Działanie układów mieliśmy okazję sprawdzić podczas prezentacji Mercedes-Benz Trucks Off-Road Expedition, gdzie przy okazji można też było przetestować pozostałe modele z rodziny Off-Road. Pierwszym z nowo wprowadzonych na rynek jest system wspomagania ruszania i hamowania - turbosprzęgło z retarderem - VIAB - Verschleißfreies Integriertes Anfahr. System, który został zaadoptowany z najcięższych pojazdów klasy SLT jest obecnie dostępny również w modelu Mercedes-Benz Arocs i Actros we wszystkich konfiguracjach napędowych. VIAB jest hydrodynamicznym urządzeniem w układzie napędowym łączącym w sobie sprzęgło hydrodynamiczne i retarder. Ułatwia ruszania pod dużym obciążeniem bez nadmiernego zużywania sprzęgła. VIAB przenosi max. moment obr. silnika do 3000 Nm i umożliwia ruszania już od 1200 obr./min. Turbosprzęgło zastosowane np. w Actrosie jest 88 kg i 83 mm krótsze niż tradycyjne rozwiązanie.

Drugim układem, który ułatwi pracę kierowcy w ciężarówkach Mercedes-Benz jest układ hydraulicznego wspomagania ruszania HAD - Hydraulic Auxiliary Drive. Służy on do czasowej poprawy trakcji poprzez dołączenie hydraulicznego napędu osi przedniej w warunkach utrudnionego poruszania się. HAD obniża masę pojazdu w stosunku do klasycznego przedniego napędu. Zastosowanie HAD w stosunku do pojazdów z dołączanym napędem przedniej osi redukuje masę pojazdu (o 500 kg) i nie wymaga stosowania: skrzyni rozdzielczej, wału przegubowego osi przedniej oraz mechanizmu różnicowego na przedniej osi. Układ HAD składa się: z dwóch silników w piastach kół osi przedniej, pompy oleju hydraulicznego (możliwe jest jej wykorzystanie do obsługi również innych układów), modułu z chłodnicą i zbiornikiem oleju, bloku zaworów umieszczonego pomiędzy podłużnicami ramy. Napęd HAD jest użyteczny na pierwszych 5 biegach przy prędkości do 30 km/h. Po przekroczeniu tej prędkości system jest automatycznie odłączany. HAD będzie dostępny w połączeniu z silnikami typoszeregu OM470 i OM471.


Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL