Zimowa mobilizacja na drogach

Zimowa mobilizacja na drogach

droga

Jak co roku, 15 października na drogach krajowych rozpoczyna się zimowa mobilizacja. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad musi być gotowa na konieczność odśnieżania 17 tys. km dróg krajowych Dlatego przygotowania do zimy rozpoczynamy już… w czasie wakacji.

Do akcji zimowego utrzymania dróg krajowych w całym kraju przygotowanych jest już dzisiaj prawie 1000 pojazdów, w tym 360 pługów, 193 solarki, 348 pługosolarek, 39 unimogów oraz ponad 30 pojazdów specjalnych. W tej chwili w magazynach w całym kraju znajduje się 150 tys. ton soli, 87 ton chlorku wapnia i 3,8 tys. materiałów zapewniających szorstkość jezdni zimą. Ogółem nad sytuacją na drogach tej zimy będzie czuwać 2147 pługów, 158 pługów wirnikowych, 986 solarek i 121 piaskarek. Wzdłuż dróg krajowych ustawimy1277 km zasłon przeciwśnieżnych. Będziemy dysponować 385 tys. ton soli drogowej, 120 tys. ton środków poprawiających szorstkość dróg i 5,9 tys. ton chlorku wapnia. Na działania związane z zimowym utrzymaniem planowane są wydatki w wysokości około 361 mln zł z czego do końca 2010 roku 105 mln zł a w I i II kwartale 2011 roku - 256 mln zł.

Przygotowania do zimy muszą rozpoczynać się już wtedy, gdy temperatury sięgają 30 stopni C, a większość z nas jest na letnich urlopach. Wtedy drogi krajowe oceniane są pod kątem technicznym - sprawdzany jest stan nawierzchni, poboczy i urządzeń odwadniających. W razie konieczności zleca się prace charakterze utrzymaniowym np. remonty cząstkowe, a także udrożnienie rowów i ścieków przykrawężnikowych, które odpowiadają za sprawne odprowadzanie wody z powierzchni.

Przy drogach biegnących wzdłuż terenów niezalesionych montowane są drewniane płotki lub siatki z tworzyw sztucznych, które przeciwdziałają nawiewaniu śniegu na jezdnię. Na wybranych odcinkach rozstawiane są znaki informujące o lokalnie występującej śliskości oraz nakazujące jazdę w łańcuchach. Przed nadejściem pierwszego ataku zimy stan pełnej gotowości muszą osiągnąć obwody drogowe, w których zgromadzony jest sprzęt: pługi i pługi wirnikowe, równiarki, spycharki, ładowarki, solarki i piaskarki, a także gdzie składowane są materiały do usuwania śliskości drogowej: chlorki sodu, wapnia i magnezu, solanki oraz materiały zapewniające szorstkość. Obwody drogowe rozlokowane są na terytorium całego kraju, a ich pracą w czasie zimy zarządza szesnaście oddziałów GDDKiA. Wszystkie pracujące na krajowych drogach pługi, piaskarki i solarki są jednak na bieżąco monitorowane przez centralę w Warszawie. Większość pojazdów wyposażona jest w system monitorowania pracy sprzętu, dzięki czemu widać, na którym odcinku drogi się znajdują, z jaką prędkością się poruszają, a nawet jaką czynność wykonują. Otrzymywane z całego kraju dane są na bieżąco przetwarzane w centrum monitoringu w Warszawie.

Na elektronicznych mapach każdy kilometr drogi, na której nie występują utrudnienia, oznaczany jest tu kolorem zielonym, odcinki z utrudnionymi warunkami jazdy - kolorem żółtym, a czarnym - trasy nieprzejezdne. Dzięki tym rozwiązaniom informatycznym GDDKiA może bez opóźnień podawać komunikaty o sytuacji drogowej w kraju. Począwszy od sezonu 2009/2010 kierowcy podróżujący drogami krajowymi w rejonach największych opadów śniegu regularne otrzymają informacje o stanie jezdni przez system CB-radia. Podobnie jak w ubr. media również będą na bieżąco informowane o zmieniającej się sytuacji drogowej.

Źródło: GDDKiA

 


Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL