Zwycięzcy i przegrani branży motoryzacyjnej 2014

Zwycięzcy i przegrani branży motoryzacyjnej 2014

W branży motoryzacyjnej powstaje społeczeństwo dwuklasowe: jedni zaliczają notoryczne wpadki, inni kwitną i fetują kolejne sukcesy. Światowy przemysł samochodowy jest podzielony, jak jeszcze nigdy wcześniej.

 
Zwycięzca
General Motors zdecydowanie zasługuje na miano lidera na rynku motoryzacyjnym. Amerykański koncern przemysłowy znany z produkcji samochodów osobowych, dostawczych i części zamiennych, ponownie znalazł się pośród najlepszych. 30 mln pojazdów, z których 27.8 mln jest wciąż użytkowanych bez zarzutu. Marka słynie ze swojej niezawodności, a doskonałe wyniki po raz kolejny to potwierdziły.

Przegrany
Takata Corporation to japoński producent poduszek powietrznych. Po latach wnikliwych analiz, przedstawiciele firmy przyznali się do wadliwej konstrukcji poduszek mającej chronić życie użytkowników. W rezultacie 140 osób zostało poważnie rannych, a dwie osoby zmarły. Sporo stracili także producenci samochodów, którzy musieli odwołać około 14,2 mln pojazdów.

Zwycięzcy
Dodge, Maserati, Porsche 911, Mazda Miata, Ford Mustang

Wszystkie powyższe marki obchodziły w poprzednim roku swoje jubileusze. Jak twierdzą eksperci iParts.pl przedstawione wyniki sprzedaży powyższych producentów okazały się bardzo zadowalające.

Przegrany
Andy Lee House przyznał się przed sądem do oszustwa. Chciał wyłudzić od firmy ubezpieczeniowej odszkodowanie za znikomy wypadek przy rzece Galveston Bay. Bugatti Veyron było ubezpieczone na kolosalną kwotę, a sam złoczyńca po prostu zatopił samochód. Na jego nieszczęście okazało się, że para stojąca na wzgórzu nagrała jego poczynania, dlatego Andy postanowił ujawnić prawdę. Obecnie grozi mu dwadzieścia lat pozbawienia wolności.

Zwycięzca
Jeep znacznie zwiększył swoją sprzedaż, a marka jest obecnie w Japonii numerem 1 pod względem sprzedaży amerykańskich pojazdów. Przedstawiciele w ramach marketingu postanowili zaoferować potencjalnym nabywcom niewielki kurs na stokach góry Fuji. Organizatorzy odnieśli ogromny sukces, a pomysł szybko podłapały inne marki - Mercedes, BMW i Audi.

Zwycięzca
Ekonomia branży motoryzacyjnej w końcu wybiła się z głębokiej recesji. Sprzedaż ruszyła, pnąc się w górę i pozostawiając kryzys daleko w tyle. Do klientów dostarczono gdzieś pomiędzy 16, a 17 milionami pojazdów, co jest bardzo zadowalającym wynikiem w porównaniu do poprzednich lat.

Przegrani
Zapalające się samochody. Ogromna ilość testowanych pojazdów dosłownie spłonęła. Najczęstsze wpadki zaliczyli między innymi Acura NSX - prototyp testowany w Nürburgring, Ford F-series Super Duty, którego części aluminium topiły się w zaskakująco szybkim tempie, Chevrolet SS, który spłonął na torze NASCAR i Prosche 918 Spyder, które po prostu wybuchło w pobliżu stacji benzynowej na obrzeżach Toronto.

Zwycięzca
Osoba, która sprzedała samochód marki Ferrari. 1962 Ferrari 250 GTO zostało sprzedane za 38.1 milionów dolarów, czyli o ponad 8 milionów więcej niż poprzedni rekord sprzedaży.

Przegrani
Wśród największych przegranych znaleźli się także: Ferrari – ze względu na odejście Luca Cordero di Montezemolo, Formuła 1 - zbanowanie konkretnego typu radio komunikacji między kierowcą, a ekipą, Gary Bettenhausen - kierowca, który złą sławę zyskał w momencie, kiedy nie wyciągnął swojego kolegi z płonącego samochodu.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL