FELGI ALUMINIOWE – JAK WYBRAĆ

FELGI ALUMINIOWE – JAK WYBRAĆ

Większość z nas wybierając felgi, patrzy przede wszystkim na aspekty estetyczne. Mimo, że wpływają one na wygląd naszego pojazdu, posiadają również szereg innych zalet.

Wybierając odpowiedni model musimy kierować się zdrowym rozsądkiem. Nieodpowiedni rozmiar obręczy może znacząco wpłynąć na właściwości jezdne. 

Klienci wybierając odpowiedni model felg, kierują się przede wszystkim ich wyglądem, dopiero potem funkcjonalnością. Większość z nich zapomina, że estetyka jest ważna, ale nie najważniejsza. Mało, kto zdaje sobie sprawę, że od felg bezpośrednio zależy komfort, ponadto mają one wpływ na zużycie elementów zawieszenia, a nawet na bezpieczeństwo osób korzystających z pojazdu. (cytat: www.ladnefelgi.pl) Najtańsze oferty alufelg, również pozostawiają dużo do życzenia. Cena często idzie w parze z jakością, co oznacza, że modele, które są przesadnie tanie są często "do kitu". Nie zapominajmy jednak o tym, iż części w tym również felgi w serwisach ASO są przesadnie drogie i w tym przypadku nie ma mowy o stwierdzeniu cena=jakość. Zwracajmy uwagę, aby felgi posiadały wymagane certyfikaty VIA, JWL oraz ISO, które świadczą o ich wysokiej jakości. Takie produkty muszą przechodzić szereg badań. Nie dajcie się oszukać trikom handlowców ASO - którzy pytają: "czy pana zamiennik ma atest?". Szkoda tylko, że na pytanie jakie atesty felgi muszą posiadać - odpowiadają milczeniem.

Większość z nas posiada felgi aluminiowe. Felgi stalowe są już coraz rzadziej kupowane jako drugi komplet. Wbrew pozorom eksploatacja felg stalowych wpływa na większe koszty eksploatacji auta. Felgi stalowe są cięższe, co wpływa na większe zużycie paliwa i szybsze zużycie zawieszenia. Do felg stalowych stosuje się inne śruby niż w przypadku felg aluminiowych – dodatkowy koszt od 70-100 zł. Jak chcemy poprawić wygląd stalówek dokupujemy kołpaki, co również jest dodatkowym kosztem. Dla niektórych jest wręcz nie do pojęcia, ale felgi stalowe o wiele szybciej korodują w warunkach zimowych. De facto różnica w cenie jest niewielka. Można śmiało przyznać, że odpowiednio dobrane obręcze aluminiowe, skuteczniej odprowadzają ciepło z zacisków hamulcowych, a także są o wiele bardziej wytrzymałe, aniżeli te stalowe. Felgi aluminiowe poprawiają prowadzenie auta gdyż są lżejsze, a co za tym idzie zmniejszają masy nieresorowane. Jest to możliwe, ale tylko wtedy, gdy zakupimy obręcze aluminiowe dobrego producenta.

Wracając jeszcze do samego wyboru felg aluminiowych. Powinniśmy się kierować przede wszystkim funkcjonalnością w przypadku, gdy robimy duże przebiegi. Wtedy warto zastosować mniejszy rozmiar felg, co pozwoli zastosować opony z wyższym bieżnikiem. Wpłynie to na znaczącą na poprawę komfortu oraz zabezpieczy zawieszenie przed szybkim zużyciem. Odnosząc się do bezpieczeństwa, mamy o wiele większe szanse, że w przypadku wpadnięcia w dużą dziurę nic nie stanie się z kołami, co mogłoby być przyczyną kolizji. W przypadku, gdy auto służy nam wyłącznie do przysłowiowego wyjazdu do kościoła możemy puścić wodza fantazji i zastosować max. dopuszczalny rozmiar felg. Oczywiście, będziemy jeździli jak "wozem drabiniastym", ale czego nie robi się dla wyglądu.

W instrukcji samochodu znajdziemy wszystkie informacje dotyczące standardowych, możliwych do montażu obręczy. Jeżeli szukacie czegoś niestandardowego, warto zgłosić się do sprawdzonych sprzedawców felg bądź przejrzeć katalogi i wyszukiwarki. Felgi mają kilka standardowych parametrów, zgodnie z którymi należy dobrać je do modelu auta. Należą do nich: liczba i rozstaw śrub mocujących, średnica otworu centrującego, średnica i szerokość obręczy, a także offset.

Ciężko jest poznać czy dane felgi są dobrej jakości, czy też nie. Przede wszystkim trzeba unikać kupowania obręczy w niesprawdzonych sklepach. Specjaliści z ladnefelgi.pl wyraźnie podkreślają, iż weryfikacja produktu jest bardzo prosta. Felgi należy sprawdzić, przed założeniem opon na wyważarce. Widać gołym okiem w jaki sposób kręci się sama felga, czy nie posiada odchyleń, czy jest prawidłowo odlana. Tak jak wcześniej pisaliśmy, należy sprawdzić, czy produkt posiada certyfikaty. Jeżeli tak, to możemy być spokojni, iż taki produkt nas nie zawiedzie i będzie służył wiele lat. Nie zapominajmy również o regularnej pielęgnacji oraz odpowiednim przechowywaniu.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL