Monitoring GPS, jakie urządzenia stosować?

Monitoring GPS, jakie urządzenia stosować?

Monitoring GPS jest niezbędnym oraz użytecznym narzędziem, które pomaga w sprawnym zarządzaniu transportem, flotą pojazdów, ma też realny wpływ na podnoszenie efektywności firmy przy jednoczesnym redukowaniu niepotrzebnych kosztów.

Dzięki monitoringowi pojazdów można zautomatyzować wiele procesów rozliczeniowych w przedsiębiorstwie.
2Monitoring GPS jest niezbędnym oraz użytecznym narzędziem, które pomaga w sprawnym zarządzaniu transportem, flotą pojazdów, ma też realny wpływ na podnoszenie efektywności firmy przy jednoczesnym redukowaniu niepotrzebnych kosztów. Dzięki monitoringowi pojazdów można zautomatyzować wiele procesów rozliczeniowych w przedsiębiorstwie. To dzięki zaawansowanym funkcjom systemu w łatwy sposób możemy:
    - zredukować niepotrzebne koszty paliwa,
    - kontrolować poziom oraz zużycie paliwa,
    - prowadzić ewidencję czasu pracy kierowców,
    - kontrolować załadunek oraz przebyte trasy,
    - rozliczać diety, delegacje kierowców,
    - tworzyć zaawansowane zestawienia oraz raporty,
    - kontrolować koszty jakie generuje posiadana flota.

Zanim zamontujemy taki system w pojazdach, warto dowiedzieć się więcej na temat funkcjonalności i specyfikacji urządzeń, które zamierzamy zamontować w pojeździe.
Urządzenia dzielimy na dwa rodzaje:
    - Basic (najprostsze, podstawowe),
    - CAN (z podłączeniem pod komputer pokładowy pojazdu).

    1. Urządzenia w wersji Basic

Podstawową funkcją urządzeń w wersji Basic jest lokalizowanie pojazdów na mapie. Wersje te nie posiadają modułu CAN, co pozwala na bardzo łatwy montaż, ale sama funkcjonalność urządzeń jest znacznie uboższa.

Montaż urządzeń wersji Basic:
Proces montażu wymaga podpięcia 3 przewodów oraz umiejscowienia anten GPS i GSM. Dwa przewody wpinamy do zasilania (stały plus i masa) oraz jeden wpinamy pod stacyjkę pojazdu, czyli dokładnie w miejsce gdzie pojawia się zasilanie dopiero po przekręceniu stacyjki, dzięki czemu będziemy mogli kontrolować stan pracy pojazdu oraz wykrywać aktywność stacyjki.

Urządzenia wyposażone są w wejścia analogowe oraz cyfrowe, do których możemy podłączyć np.:
    - pływak zbiornika paliwa,
    - termometry temperatury (np. w ładowni pojazdu),
    - czujnik otwarcia drzwi,
    - moduł zdalnego odcięcia zapłonu,
    - sondy paliwa,
    - czytnik identyfikacji kierowców lub moduł rozpoznawania trybu jazdy służbowej/prywatnej.

Lokalizatory mają wewnętrzną pamięć, która w razie braku zasięgu GSM gromadzi dane i po odzyskaniu sygnału przesyła dane na serwer.

   2. Urządzenia w wersji CAN

teleMoże zacznijmy od tego, czym jest szyna CAN? W wielkim skrócie: jest to moduł oraz wiązki przewodów, po których przesyłane są dane z poszczególnych elementów wyposażenia pojazdu, oraz osprzętu silnika do jednostki sterującej - komputera pojazdu.

Urządzenia w wersji Can wyposażone są w dodatkowy moduł CAN-Logistic, który odpowiada za odczyt oraz rozkodowanie informacji logistycznych, dzięki czemu mamy pełną kontrolę i pogląd pracy parametrów naszego pojazdu. Niestety nie wszystkie pojazdy posiadają szynę CAN.

Lokalizatory z wbudowanym modułem CAN poza standardowymi parametrami takimi jak prędkość oraz położenie pojazdu, umożliwiają odczyt informacji na temat:
   - poziomu paliwa,
   - spalania (całkowite, chwilowe, średnie),
   - poziomu płynu AdBlue,
   - statusu pracy silnika,
   - obrotów silnika,
   - temperatury silnika oraz oleju,
   - całkowitego przebiegu pojazdu,
   - siły nacisku na pedał gazu,
   - oraz kontrolki z deski rozdzielczej (np. światła, centralny zamek, pasy bezpieczeństwa itp.).

142235327112893900W przypadku ciągników siodłowych możemy uzyskać także informację na temat danych z tachografu cyfrowego oraz nacisku na osie pojazdu. Lokalizator można wyposażyć w dodatkowe komponenty, podobnie jak w wersji podstawowej oraz sondy paliwa, elektroniczne korki wlewu paliwa itp. Każde urządzenie w wersji CAN posiada wbudowaną baterię podtrzymującą prace urządzenia w razie zaniku zasilania zewnętrznego oraz pamięć wewnętrzna.

Dodatkowe komponenty umożliwiające rozszerzenie funkcji urządzenia:
- Moduł zdalnego odcięcia zapłonu: do instalacji elektrycznej w pojeździe podłączany jest specjalny moduł, którym steruje lokalizator.
Na czym to polega? Rozrusznik czy zapłon? Przede wszystkim należy zrozumieć różnicę pomiędzy odcinaniem (lub odłączaniem) rozrusznika i zapłonu. Odłączenie rozrusznika nie pozwala na uruchomienie silnika, natomiast nie ma wpływu na już pracujący silnik pojazdu. Bardziej agresywnym podejściem jest odcinanie zapłonu przez lokalizator GPS, ponieważ wiąże się to z wyłączeniem silnika pojazdu, niezależnie czy jest on w trakcie postoju lub jazdy.
Wysyłając smsa ze specjalnym kodem jesteśmy w stanie unieruchomić pojazd (zapłon lub rozrusznik), aby ponownie uruchomić pojazd wystarczy ponownie przesłać smsa z odpowiednią komendą.

- Czytnik oraz pastylki DALLAS lub kart RFID: stosowane do autoryzacji zapłonu, identyfikacji kierowców lub rozróżnienia trybu jazdy służbowej/prywatnej. Wystarczy, że kierowca przyłoży do czytnika odpowiednią pastylkę lub kartę a urządzenie samo rozpozna kierowcę lub tryb jazdy. Dodatkowo można zastosować funkcję, dzięki której kierowca nie będzie mógł uruchomić silnika pojazdu, jeśli nie przyłoży odpowiedniej pastylki bądź karty.

- Sonda paliwa: to jedyny czujnik pozwalający wykryć upust paliwa podczas postoju i przy wyłączonym zapłonie. Sonda paliwa po wcześniejszym połączeniu z systemem umożliwia kontrolę zużycia paliwa- pokaże gdzie, kiedy i ile paliwa ubyło w zbiorniku. Sonda paliwowa sprawi, że kontrola paliwa będzie zdecydowanie wyższa, a rozliczenie paliwa dużo łatwiejsze.

To tylko parę z akcesoriów, w które można doposażyć lokalizatory.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL