SAM zwiększa przepustowość na A4 Kraków - Katowice

SAM zwiększa przepustowość na A4 Kraków - Katowice

Wraz z początkiem lutego kierowcy poruszający się autostradą A4 z Krakowa do Katowic i przejeżdżający przez Place Poboru Opłat w Mysłowicach i Balicach będą mogli dokonywać opłaty za przejazd przy użyciu kart flotowych i paliwowych.

Celem zmian jest zwiększenie przepustowości PPO.

Nowe metody płatności za przejazd
- Wprowadzenie wygodnych i bezgotówkowych form płatności to efekt przeprowadzonej wymiany urządzeń poboru opłat, będącej częścią kompleksowego programu zwiększania przepustowości PPO realizowanego przez Stalexport Autostrada Małopolska - informuje koncesjonariusz.

Kartami flotowymi i paliwowymi będzie można dokonywać płatności na wszystkich stanowiskach obsługi pojazdów w Mysłowicach oraz w Balicach z wyjątkiem specjalnie oznakowanych, skrajnych lewych bramek. Są one obecnie przygotowywane do uruchomienia na nich bezobsługowej formy dokonywania płatności kartami flotowymi i paliwowymi, kartami bankowymi oraz kartami zbliżeniowymi. Pomimo trwających obecnie przygotowań, stanowiska te będą funkcjonować, jak dotychczas i będzie można na nich zapłacić gotówką lub kartą płatniczą.

- Dobiega końca inwestycja, której celem jest zwiększenie przepustowości Placów Poboru Opłat. Zaczynaliśmy od rozbudowy obu PPO poszerzając każdy o cztery dodatkowe stanowiska, a następnie wymieniliśmy funkcjonujące na nich urządzenia poboru opłat. Są one dostosowane do obsługi kart flotowych i paliwowych, które pozwolą kierowcom wygodniej dokonywać płatności, a właścicielom firm, których flota podróżuje koncesyjnym odcinkiem A4 ułatwią dokonywanie rozliczeń za przejazd autostradą - mówi Rafał Czechowski, rzecznik spółki Stalexport Autostrada Małopolska.

Zwiększona przepustowość
Założeniem kompleksowego programu zwiększenia przepustowości Placów Poboru Opłat na A4 Katowice - Kraków jest ilościowy rozwój infrastruktury poboru opłat oraz wprowadzenie zmian jakościowych. W pierwszej kolejności, w 2012 r., Stalexport Autostrada Małopolska poszerzyła PPO Mysłowice o cztery dodatkowe pasy ruchu ze stanowiskami do obsługi pojazdów (po dwa w każdym kierunku).

W kolejnym roku analogiczna inwestycja została zrealizowana na PPO Balice. Ponadto, na obu Placach Poboru Opłat wymienione zostały urządzenia, które umożliwiły wprowadzenie szybszych i wygodniejszych form płatności m.in. przy użyciu kart flotowych i paliwowych. - W przyszłym kwartale planujemy udostępnić kolejną, najszybszą z dotychczas dostępnych na A4 Katowice - Kraków form płatności, polegającą na posługiwaniu się zbliżeniową KartA4. Ten sposób rozliczania się za przejazd oraz funkcjonujący wyłącznie na koncesyjnym odcinku A4, dedykowany będzie w szczególności kierowcom regularnie podróżującym tą drogą - dodaje Rafał Czechowski.

Ostateczna konfiguracja nowych urządzeń poboru opłat nie będzie odczuwalna dla użytkowników autostrady. Działania te będą prowadzone przy zachowaniu pełnej funkcjonalności stanowisk do obsługi pojazdów.

Będzie drożej
Z 1 marca 2015 r. na autostradzie zarządzanej przez SAM wzrosną opłaty. Spółka informuje, że motocykle będą płaciły za przejazd odcinkiem A4 z Krakowa do Katowic 5 zł (0,5 zł więcej), samochody osobowe zapłacą 10 zł (1 zł więcej). O 1,5 zł, do 16 zł wzrosną opłaty dla pojazdów II i III kategorii. Natomiast samochody posiadające więcej niż trzy osie oraz te z trzema osiami i przyczepami, a także pojazdy nienormatywne zapłacą 26,5 zł (2 zł więcej). Tańszy przejazd można sobie zapewnić poprzez wykorzystanie abonamentu (5% przy zakupie 50 przejazdów).


4trucks.pl / rynekinfrastruktury.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL