Dobrze skrojona logistyka

Dobrze skrojona logistyka

Wzek_MX-X__-_600

W trudnych czasach, kiedy nie można pozwolić sobie na zbędne koszta, efektywność staje się dla wielu mniejszych i średnich firm jednym z podstawowych warunków istnienia. Realizacja najważniejszych potrzeb firmy nabiera pierwszoplanowego znaczenia, szczególnie w tak ważnej kwestii jak logistyka.

 


Zasada mniej, żeby więcej
Właściciele firm zaczynają rozumieć, że odpowiednio skrojony system transportowy, w znacznym stopniu może ułatwić im działalność na rynku, i w związku z tym stawiają coraz wyższe wymagania producentom rozwiązań logistycznych. Obecnie sprzęt transportowy wysokiej klasy powinien być skonfigurowany zgodnie z jego przyszłym przeznaczeniem, warunkami pracy oraz sposobem wykorzystania. Dzięki specjalistycznemu sprofilowaniu danego wózka, przedsiębiorcy mają pewność, że ich inwestycje w systemy logistyczne nie są marnotrawione. Pozwala to firmie na zakup sprzętu dostosowanego do indywidualnego zapotrzebowania.

Zasada każdemu według potrzeb
Dla mojej firm najważniejsze jest zachowanie niewielkich gabarytów sprzętu z powodu ograniczonej przestrzeni magazynu. Mniejszy, dostosowany do szerokości ścieżek wózek rozwiązałby wiele  problemów, niestety standardowe oferty producentów nie przewidywały takich rozwiązań. Pomocni okazali się w tym przypadku producenci sprzętu, którzy postanowili odpowiedzieć na potrzeby przedsiębiorstw, w związku z nietypowymi rozwiązaniami transportowymi. Do potrzeb firmy dostosować można nawet układ pedałów i kierownicy, czy maksymalny udźwig wózka- wszystko po to, by to sprzęt dostosowywał się do systemu pracy, a nie odwrotnie.

- Obecnie praktycznie w każdym z nowoczesnych wózków jesteśmy w stanie wprowadzić odpowiednie dla danej firmy udoskonalenia. Zmniejszenie konstrukcji umożliwiające zwężenie ścieżek nawet o 25 cm, czy adaptacja jej do wysokości progów oraz układu magazynu nie jest już niczym niezwykłym, choćby w wózkach wysokiego składu typu MX-X - tłumaczy Przemysław Wlazeł, doradca handlowy ds. klientów strategicznych z firmy STILL.

Zasada nie tylko oszczędność
Wyzwanie pojawia się w chwili, gdy wyspecjalizowanych rozwiązań potrzebuje firma z branży bardziej wymagającej, gdzie profilowanie sprzętu to nie tylko kwestia oszczędności. Poszukiwania specjalistów mają  wówczas miejsce nie tylko na rynku pracy - specjalizacja niezbędna jest także na poziomie zaplecza sprzętowego. Przedsiębiorcy z wymagających tego sektorów gospodarki chcą, by sprzęt wykorzystywany przez ich firmy był przygotowywany w szczególny, wynikający ze specyfiki ich pracy, sposób. Rozwiązań pojawia się multum, w zależności od branży. Firmy wykorzystujące w swojej pracy chłodnie mogą liczyć na wózki przystosowane do nawet 45 stopniowych skoków temperatury, branża metalurgiczna otrzymuje sprzęt wyjątkowo wytrzymały, z dodatkowymi zabezpieczeniami przed uszkodzeniami mechanicznymi, a gastronomia wózki umożliwiające transport towaru po nierównych nawierzchniach oraz pod górę - sprzęt wyspecjalizowany i stworzony ściśle do wykonywania swoich obowiązków.

Rynek logistycznie dostosowany -  czas uniwersalnych rozwiązań minął. Efektywne wykorzystanie sprzętu, dostosowanego do konkretnych potrzeb nabrało decydującego znaczenia przy prowadzeniu przedsiębiorstwa. Dzięki specjalizacji systemów logistycznych firma nie marnotrawi środków, realizując jednocześnie wszystkie wymogi, wynikające ze specyfiki danej branży i dostaje dokładnie to, czego potrzebuje.

MX-X możliwe modyfikacje: maksymalny udźwig- od 500 kg, rosnący w krokach o 100 kg aż do 1250kg (widły teleskopowe) i 1500kg (widły obrotowo-przesuwne). Zalety: możliwość zwężenia korytarzy aż o 25cm (większa powierzchnia składowania), zasięg podnoszenia (do ok. 15m), funkcjonalność niezależnie od układu i szerokości korytarzy (2 procesory), bezpośredni dostęp do regału z obydwu stron. MX-X w liczbach: do 30  proc. więcej wydajności przeładunkowej, do 40  proc. mniej kosztów zużycia energii, do 20  proc. krótszy czas konserwacji, do 20  proc. niższe koszty serwisowe.

Źródło: STILL

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL