OC na wszelki wypadek

OC na wszelki wypadek

Incydenty drogowe możemy podzielić na dwie kategorie. Stłuczkę i wypadek. Obowiązki osób biorących w nich udział są nieco inne i mają związek z definicją samego zdarzenia.

Ze stłuczką mamy do czynienia w przypadku, gdy ucierpiały jedynie przedmioty, czyli pojazdy i ewentualnie elementy drogi. Wypadek to zdarzenie, w którym ucierpieli również ludzie. Bez względu na rodzaj zdarzenia, warto wcześniej pomyśleć o ubezpieczeniu. Pozwoli ono uniknąć, czasem bardzo wysokich, kosztów naprawy.

Czym jest stłuczka?
Wezwanie policji nie jest obowiązkowe tylko w przypadku stłuczek, a zatem kolizji, w których nie ucierpieli ludzie. Jeżeli kierowcy są przekonani o winie jednego z uczestników (bądź obu) i nie ma wątpliwości co do stanu trzeźwości żadnego z nich, wówczas mogą wszystkie sprawy załatwić między sobą. Niezbędne jest napisanie, bądź wypełnienie gotowego druku oświadczenia dotyczącego okoliczności kolizji. Należy opisać zdarzenie najdokładniej jak to możliwe oraz, w miarę możliwości, wykonać szkic zdarzenia i udokumentować je fotografiami. Na szczęście dziś niemal każdy dysponuje telefonem komórkowym z aparatem fotograficznym, zatem nie jest to trudne. Oczywiście samochody należy usunąć z drogi, aby nie blokowały ruchu. Jeżeli jest to niemożliwe, należy wezwać odpowiednie służby oraz oznaczyć miejsce zdarzenia za pomocą trójkąta ostrzegawczego, w samochodzie należy włączyć światła awaryjne oraz, choć nie jest to obowiązkowe, założyć kamizelkę odblaskową. Pozwoli to na zachowanie maksimum bezpieczeństwa w sytuacji stresowej, w której dość łatwo o kolejny błąd.

Kierowcy mogą załatwić to sami
Oświadczenie, o którym mowa wcześniej, jest głównym dokumentem poświadczającym o okolicznościach kolizji, zatem należy dopilnować, aby wszystkie dane były zgodne z prawdą, wspomnieć możliwych świadków wraz z ich danymi oraz własnoręcznie je podpisać. Tak przygotowany dokument w dwóch jednakowo brzmiących egzemplarzach należy wysłać do towarzystwa ubezpieczeniowego, które zajmie się wszystkimi procedurami przy minimalnym udziale uczestników kolizji.

Oczywiście jeżeli dojście do porozumienia między kierowcami nie jest możliwe, należy wezwać policję, która z pewnością rozstrzygnie spór w oparciu w dostępne informacje i prawo o ruchu drogowym.

Wezwij policję do wypadku
Wezwanie policji jest konieczne w przypadku wypadku. Jeżeli w wyniku kolizji ucierpieli ludzie, należy jak najszybciej zawiadomić służby oraz nie przestawiać samochodu. Może być to dowód na prawdziwość wersji wydarzeń którejś ze stron. Oczywiście miejsce należy zabezpieczyć i oznaczyć w oczekiwaniu na pojawienie się służb. Funkcjonariusze od momentu przybycia stają się głównym autorytetem na miejscu zdarzenia i należy bezwzględnie wypełniać ich polecenia. Pozostałe procedury są podobne jak w przypadku kolizji. Właściwa identyfikacja uczestników i sprawców wypadków jest niezbędna, zatem należy, również na potrzeby ubezpieczenia, dysponować wszystkimi numerami PESEL, danymi osobowymi, adresami i numerami kontaktowymi uczestników i świadków tak, aby całe postępowanie przebiegło szybko i sprawnie i obie strony były zadowolone. O ile oczywiście można mówić o zadowoleniu w przypadku spowodowania wypadku samochodowego.

OC na wszelki (i każdy) wypadek
W przypadku incydentów drogowych i braku odpowiedniego ubezpieczenia, na wiele rozwiązań i decyzji jest już za późno. Zdarzają się przypadki, w których ubezpieczenie OC okazuje się być niewystarczające. Szczególną sytuacją jest także korzystanie z ubezpieczeń sprzedającego samochód – aby dowiedzieć się więcej, warto przeczytać artykuł Co dzieje się z polisą OC, kiedy sprzedajesz auto?. Większe i bardziej zaawansowane ubezpieczenie pozwala oszczędzić czas, pieniądze i nerwy, które tak łatwo stracić w sytuacji stresowej. Oszczędności poczynione kosztem braku odpowiednio dostosowanego ubezpieczenia są wielokrotnie nieproporcjonalne wobec strat, które należy pokryć z własnej kieszeni. Wielu kierowców na etapie ubezpieczania pojazdu stara się zaoszczędzić, większość szuka najtańszych ofert na rynku, wielu z nich nawet nie interesuje się polisami AC, pakietami Assistance czy ubezpieczeniem szyb. Skorzystanie z możliwości, które one dają, pozwala na spokojne uporanie z trudnościami, gdy te nadejdą. A w zdecydowanej większości przypadków spadają one nieoczekiwanie.

Najlepiej w pakietach
Warto zawczasu pomyśleć o Auto Casco, bo przecież chroni ono od kradzieży, ale i od zdarzeń losowych, na które nie mamy żadnego wpływu. Trudno przewidzieć wiele szkód, trudno jest je potem zlikwidować. Zdecydowanie łatwiej jednak jest nie robić tego na własną rękę i skorzystać z ubezpieczenia AC, które zawsze warto połączyć z ubezpieczeniem szyb. Ten, kto raz musiał je wymienić, zdaje sobie już sprawę z kosztów, problemu, jaki sprawia jej zbicie i czasu, który się traci na jej wymianę. Oprócz tego należy koniecznie pamiętać o ubezpieczeniu NNW, bo ono pokrywa koszty leczenia w przypadku utraty zdrowia. Nie musi ono dotyczyć tylko kierowcy, można nim także objąć pasażerów. Ubezpieczenie NNW działa również w życiu prywatnym, o ile została wykupiona opcja rozszerzona.

Assistance. Lepiej mieć niż nie mieć
Kolejnym produktem, który koniecznie należy rozważyć ubezpieczając auto, jest pakiet Assistance, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie pomocy w przypadku awarii w trakcie podróży. Poziom i skala tej pomocy zależą od wyboru konkretnej opcji i nie każdy wariant jest dostępny dla każdego samochodu. Ma na to wpływ przede wszystkim rocznik auta, jednak wszędzie tam gdzie jest to możliwe, pakiet Assistance jest zalecany nie tylko przez ekspertów, ale i przez samych kierowców.

Warto zatem pomyśleć o wszystkim w momencie ubezpieczania samochodu. Nigdy nie wiadomo, kiedy takiej czy innej formy pomocy będziemy potrzebować, ale chyba wszyscy się zgodzą, że przy ryzyku, jakie niesie wypadek drogowy, czy nawet same koszty naprawy auta po stłuczce, lepiej jest chuchać na zimne niż znowu być mądrym po szkodzie.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL