Obwodnica Poznania w ciągu A2 będzie mieć trzeci pas

Obwodnica Poznania w ciągu A2 będzie mieć trzeci pas

Od 12 stycznia kierowcy poruszający się autostradą A2 z Nowego Tomyśla do Konina, którą zarządza spółka Autostrada Wielkopolska, zapłacą za przejazd więcej.

Pozyskane dzięki podwyżce opłat środki zostaną przeznaczone między innymi na rozbudowę bezpłatnej obwodnicy Poznania, która zyska trzeci pas ruchu.

Większe stawki za przejazd
Opłaty dla motocykli, samochodów osobowych oraz pojazdów dostawczych o dwóch osiach wzrosną o 2 grosze za 1 km, w przypadku pojazdów kategorii 2, 3 i 4 stawki wzrosną o 7%. Oznacza to, że pojazdy kategorii 1 zapłacą za przejazd autostradą z Nowego Tomyśla do Konina 0,34 zł za 1 km, kategorii 2 0,58 zł, kategorii 3 0,88 zł, kategorii 4 1,36 zł, natomiast pojazdy ponadnormatywne zapłacą 3,4 zł za 1 km.

Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka AWSA wyjaśnia, że stawki opłat na koncesyjnym odcinku autostrady A2 Nowy Tomyśl - Konin są wynikiem przyjętego wspólnie ze stroną rządową i bankami komercyjnymi planu finansowego dla tej inwestycji do końca trwania koncesji, czyli 2037 roku.

- Zmiany stawek są spowodowane między innymi koniecznością spłaty zadłużenia zaciągniętego na budowę, bieżącym utrzymaniem odcinka oraz realizacją nowych inwestycji. Wszelkie inwestycje na odcinku zarządzanym przez AWSA pokrywane są w 100% z przychodów z opłat za przejazd - dodaje Kwiatkowska.

Rzeczniczka tłumaczy też, że w przeciwieństwie do autostrad publicznych, opłaty za przejazd odcinkiem autostrady z Nowego Tomyśla do Konina nie są zwolnione z 23% podatku VAT i nie mogą być dotowane z budżetu państwa, a co roku AWSA odprowadza do budżetu państwa ponad 100 mln zł z tytułu VAT.

Będą nowe inwestycje
Zgodnie z zapisami umowy koncesyjnej, przychód z opłat w pierwszej kolejności przeznaczany jest na bieżące utrzymanie autostrady, w tym jej eksploatacje, tak zwane ciężkie utrzymanie polegające na wzmocnieniu nawierzchni, remontach i modernizacjach, spłatę kredytów bankowych zaciągniętych na budowę autostrady oraz na nowe inwestycje na autostradzie.

AWSA planuje rozbudowę bezpłatnej obwodnicy Poznania. Aktualnie prowadzone są prace przygotowawcze związane z uzyskaniem decyzji środowiskowych, które zmierzają do poszerzenia o trzeci pas ruchu 13 km obwodnicy między węzłami Komorniki i Krzesiny.

Ponadto, planowana jest rozbudowa najbardziej obciążonego Punktu Poboru Opłat Lądek na odcinku Września - Konin. W lipcu 2014 roku do użytku zostało oddanych 14 pasów przejazdu (wcześniej było ich 10), z czego sześć prowadzi w kierunku Poznania, a osiem w kierunku Warszawy.


4trucks.pl / rynekinfrastruktury.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL