Polski Traker - wydanie Styczeń 2015

Polski Traker - wydanie Styczeń 2015

Drodzy Czytelnicy,

Te całe ciężarówki… Na pewno chodzi w nich o osiągi, o czym piszemy np. przy okazji prezentacji FH16 750 i na pewno chodzi o zużycie paliwa, o czym jest mowa m.in. w teście DAF-a XF 440. I to wszystko? Z punktu widzenia użytkownika właściwe tak. A przecież ciągnik składa się z tysięcy elementów, takich z grubego żelaza i takich schowanych, niemal niewidocznych, a coraz ważniejszych podzespołów, o których mówi się głównie przy okazji wizyt w warsztacie. Kiedyś truck to była rama, kabina i silnik. Dziś te trzy komponenty nadal są, ale… tracą na znaczeniu. Coraz więcej elektroniki, układów i systemów poprawiających funkcjonowanie silnika i podwozia, choć same nie znaczą nic. Pokazujemy niektóre komponenty, acz ze świadomością, że nadal pozostaną ukryte w cieniu większych, cięższych, klasycznych części samochodowych.

A skoro o częściach mowa, wielu z nas ulega być może iluzji, że Polska jest potęgą w produkcji części. Ilościowo i wartościowo - może i tak. Jednak wytwarzamy rzeczy wymyślone przez innych, wiec i nie my spijamy konfitury. Dlatego zrodził się pomysł, by wspierać tych producentów części, którzy zaprojektują nowoczesne własne rozwiązania i będą to wytwarzać, z korzyścią nie tylko dla siebie. Czy jednak wsparcie rządowe będzie wystarczające?

Bo tzw. innowacyjność się opłaca, ale trzeba na nią wydawać potężne pieniądze. Przykładem na to jest laboratoryjna ciężarówka Renault, o której właśnie piszemy, wyposażona w kilkadziesiąt nowych, niekiedy unikalnych rozwiązań. Umówmy się na spotkanie za 3-4 lata i zobaczymy, ile z nich wejdzie do produkcji…

Nie czekajmy za to z konkursem na "Ciężarówkę Roku", który, jak zawsze, w styczniu rozpisujemy i zachęcamy do głosowania. To już 22. edycja jedynego konkursu, w którym sami najbardziej zainteresowani, czyli kierowcy lub mechanicy, wybierają najlepszą, ich zdaniem, ciężarówkę w mijającym roku. Można wysyłać kupony albo głosować przez Internet!

Zapraszam do lektury najnowszego wydania magazynu!

Aleksander Głuś

redaktor naczelny

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL