Pamiętaj o paragonie z kasy fiskalnej od mechanika lub wulkanizatora

Pamiętaj o paragonie z kasy fiskalnej od mechanika lub wulkanizatora

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów, opublikowanym 7 listopada 2014, firmy zajmujące się naprawą samochodów, wymianą opon lub kół oraz badaniami technicznymi pojazdów, zostaną zobligowane do prowadzenia ewidencji przy użyciu kasy rejestrującej bez względu na wysokość osiąganego obrotu.

Oznacza to, że klienci indywidualni, którzy w przyszłym roku skorzystają z usług tych przedsiębiorstw, powinni otrzymywać potwierdzenia zapłaty w formie paragonów fiskalnych.
Przepisy przygotowane przez resort finansów będą miały duży wpływ na funkcjonowanie warsztatów samochodowych, punktów wulkanizacji oraz stacji kontroli pojazdów. Firmy, które obsługują klientów indywidualnych, zostaną bowiem zobowiązane do stosowania kas fiskalnych. Zmiany prawne mogą odczuć również osoby korzystające z usług naprawy samochodu lub wymiany opon.

Warto zdać sobie sprawę z tego, że paragon fiskalny to nie tylko dokument poświadczający transakcję i umożliwiający reklamację. - Potwierdzenie zapłaty jest dowodem na to, że właściciel firmy prowadzi swoją działalność zgodnie z funkcjonującym prawem i odprowadza należne podatki. Przepisy zakładają oczywiście, że o obowiązku stosowania kasy fiskalnej i wydawaniu paragonów powinien pamiętać przedsiębiorca, a nie klient. Zwracając uwagę na to, czy otrzymaliśmy potwierdzenie zapłaty, przyczyniamy się jednak do walki z szarą strefą - wyjaśnia Marcin Ciechowicz, Szef Serwisu w firmie Polskie Centrum Kas Fiskalnych.

Mechanik, który wydaje paragon swojemu klientowi, nie jest wcale niecodziennym widokiem. Dotychczas z kas fiskalnych musiały korzystać, niezależnie od wysokości obrotów, warsztaty oferujące dostawę m.in. części i akcesoriów do samochodów, nadwozi do pojazdów, czy też samych silników spalinowych. Co więcej, przepisy, które będą obowiązywały do końca tego roku, obligowały mechaników lub wulkanizatorów do rozpoczęcia ewidencji po przekroczeniu rocznego limitu obrotu 20 000 zł (obliczanego proporcjonalnie do liczby dni sprzedaży w danym roku podatkowym).

Na koniec warto się jeszcze zastanowić, czy konieczność zainstalowania kasy rejestrującej nie spowoduje, że warsztaty i punkty wulkanizacyjne podniosą ceny za oferowane towary lub usługi? Koszt urządzenia fiskalnego to od około 900 do 1 500 zł brutto, więc jednorazowo może być to pewien wydatek.

- Każdemu przedsiębiorcy, który kupi swoją pierwszą kasę fiskalną, przysługuje ulga. Dzięki temu podatnik może odzyskać do 90% wartości urządzenia, a maksymalnie 700 zł. W związku z tym obowiązek prowadzenia ewidencji nie powinien mieć związku z ewentualnym wzrostem cen - tłumaczy Ciechowicz.

Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących wejdzie w życie 1 stycznia 2015 i będzie funkcjonowało do 31 grudnia 2016.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL