Sprawdź, jak prawidłowo czytać oznaczenia na felgach

Sprawdź, jak prawidłowo czytać oznaczenia na felgach

Wybór felg aluminiowych czy stalowych jest sprawą indywidualną, w dużej mierze podyktowaną subiektywną opinią. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety, zatem jeśli zdecydujemy się na zakup felg, trzeba wiedzieć, jak je prawidłowo dobrać.


- W tym celu niezbędna jest znajomość oznaczeń, które zazwyczaj są umieszczane na obręczy. – Do zakupu felg warto się przygotować, aby uniknąć przykrej niespodzianki, gdy po powrocie ze sklepu okaże się, że kupiony produkt nie pasuje nam na koła. O ile odczytanie rozmiaru felgi, jej szerokości i osadzenia nie sprawia większych trudności, to określenie znaczenia pozostałych symboli może być dość sporym problemem – mówi Łukasz Korczyk z serwisu www.centrumfelg.pl.

Jak więc prawidłowo czytać oznaczenia na felgach?

Oto przykład dla kodu 7Jx17 H2 ET35
7Jx17 H2 ET35
Pierwsza cyfra oznacza szerokość felgi. Jest ona podawana w calach. Stosuje się stopniowanie co pół cala. (1 cal = 2,54 cm)
7Jx17 H2 ET35
Pierwsza litera oznacza typ profilu kołnierza felgi. W tym przypadku J oznacza samochód osobowy. W starszych typach pojawia się też symbol JJ, lub K.
7Jx17 H2 ET35
Cyfra 17 to średnica zewnętrzna felgi również podana w calach.
7Jx17 H2 ET35
H2 oznacza profil przekroju felgi.
7Jx17 H2 ET35

Oznaczenie ET i liczba po nim następująca to wartość tzw. odsadzenia. Jest to odległość płaszczyzny symetrii felgi od płaszczyzny montażowej, wyrażona w milimetrach. Wartość odsadzenia jest stała dla danej marki samochodu, może być dodatnia lub ujemna. Prościej rzecz ujmując, mówi o tym, ile koło będzie wystawało lub jak głęboko będzie schowane w nadkolu. Im mniejsze ET, tym bardziej całe koło będzie "położone" na zewnątrz auta, jednocześnie poszerzając rozstaw kół.

Dodatkowe oznaczenia

Spotkać można jeszcze dodatkowe symbole, które mówią o sposobie mocowania obręczy do piasty np.: 5/112. Oznacza to, że ta felga ma 5 otworów montażowych rozmieszczonych na średnicy 112 mm. Te dane nie są uniwersalne. Średnica piasty może wynosić od 52 do 114 mm i musi pasować do danego samochodu.

Jeśli kupujemy nowy samochód w komplecie z felgami, mamy problem z głowy. Gorzej, gdy użytkujemy samochód już jakiś czas i chcemy dobrać sobie nowe felgi. Źle dobrane felgi mogą uszkodzić samochód, mają też wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Pomocny internet

Opony i felgi powinny być dobrane zgodnie z zaleceniami producenta. Informacje na ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi samochodu. W ramach podanych zaleceń jest możliwa pewna doza tolerancji, co oznacza, że można dobrać opony i felgi w innym rozmiarze niż fabryczne. Jak to zrobić? Najprościej jest skorzystać z dostępnych w sieci narzędzi pozwalających dobrać zamienniki opon i do nich dobrać średnicę obręczy.

Jeśli nie czujemy się zbyt pewnie, aby samodzielnie przeliczać wszystkie parametry, lepiej nie ryzykować i zostawić sprawę fachowcom.  Najprościej jest jednak skorzystać ze sklepów internetowych, gdzie system sam dobierze dla nas odpowiednie felgi po wpisaniu podstawowych danych samochodu: rocznika, marki i modelu.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL