Kolejny fragment S8 oddany

Kolejny fragment S8 oddany

W sobotę GDDKiA przekazała do ruchu kolejny i ostatni fragment fragment trasy S8 w województwie łódzkim. Dzięki temu czas przejazdu z Łodzi do Wrocławia skrócił się do 2 godzin.

Jak poinformował GDDKiA jest to najdłuższy fragmentów S8 ze wszystkich, jakie powstały na odcinku Walichnowy - Łódź i liczy 33,6 km. Podobnie jak pozostałe ma betonową nawierzchnię, dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, o szerokości 3,5 metra każdy i pas awaryjny szeroki na 2,5 metra.

Droga została wybudowana z rezerwą na trzeci pas ruchu w każdym z kierunków. Dobudowa trzeciego, zewnętrznego pasa, będzie możliwa bez ingerencji w obiekty inżynierskie znajdujące się na trasie. Po nowej drodze mogą jeździć najcięższe dopuszczone do ruchu pojazdy, co oznacza, że nawierzchnia wytrzymuje nacisk 11,5 tony na oś pojazdu.

Bezpieczniej i płynniej
Obecnie przejazd z Wrocławia do Łodzi trwa jedynie ok. 2 godz. i jest bezkolizyjny. Jeszcze w styczniu tego roku taka podróż przebiegała przez wiele miejscowości i trwała nawet do 5 godz. Oddany do ruchu odcinek łączy Sieradz z Łaskiem i biegnie przez powiaty: sieradzki, zduńskowolski i łaski.

Na przekazany do ruchu odcinek można się dostać jednym z pięciu węzłów, licząc od zachodu: Sieradz Południe, Sieradz Wschód, Zduńska Wola, Karsznice i od strony Łodzi węzeł Łask. Trasa na całej długości, zgodnie z wymogami drogi ekspresowej została ogrodzona. Po nowej drodze można podróżować z maksymalną prędkością 120 km/h.

9 odcinków za 4,5 mld zł
Odcinek został wykonany przez konsorcjum: Dragados - Pol Aqua, a jego koszt budowy wyniósł to blisko 1,4 mld zł. "Budowa drogi ekspresowej S8 Walichnowy - Łódź" składała się z 9 odcinków, realizowanych w ramach 8 kontraktów. W ramach projektu powstało aż 114 km 2-jezdniowej drogi ekspresowej o nawierzchni betonowej. Wyjątkiem od tej technologii były odcinki 3 i 7.

Trzeci, będący obwodnicą Sieradza od S8 do DK 12 o długości 6 km na nawierzchnię bitumiczna i jedną jezdnię. Siódmy, o długości 3,6 km stanowi odcinek drogi ekspresowej S14 i ma dwie jezdnie o nawierzchni bitumicznej.

Łączny koszt budowy wszystkich dziewięciu odcinków to ponad 4,5 mld zł. Jeśli doliczymy do tego odcinek drogi S8 Piotrków Trybunalski - granica województwa mazowieckiego, który powstał w latach 2009 - 2012 w wyniku przebudowy drogi krajowej nr 8 do standardu trasy ekspresowej, otrzymujemy wartość niemal 6,8 mld zł i łączną długość blisko 200 km.

Przypomnijmy, że pod koniec października udostępniony został blisko 40-kilometrowy odcinek S8 między Walichnowami a Sieradzem, wcześniej, w sierpniu otwarty został odcinek między węzłami Łask i Róża o długości 8 km. Jesienią 2012 roku, otwierano odcinki z Wrocławia do Oleśnicy oraz z Oleśnicy do Sycowa. Natomiast od grudnia 2013 roku kierowcy korzystają z 50 km S8 między Sycowem a Walichnowami.


4trucks.pl / rynekinfrastruktury.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL