DTŚ otwarta od tygodnia

DTŚ otwarta od tygodnia

Od zeszłej środy kierowcy mogą korzystać z 2,8-kilometrowego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej w Gliwicach. Prowadzi on od granicy z Zabrzem do ulicy Kujawskiej.

Oddanie do użytku tego odcinka o długości 2,8 km ma duże znaczenie nie tylko dla mieszkańców Gliwic, ale całego regionu. Na trasie powstały kolejne dwa węzły DTŚ - połączenie z ulicą. Kujawską, a przede wszystkim węzeł z autostradą A1 - największy na całej trasie wiodącej od Katowic. Jest on zlokalizowany w pobliżu węzła Gliwice Sośnica, na którym autostrada A1 krzyżuje się z autostradą A4.

Drogowa Trasa Średnicowa odgrywa bardzo istotną rolę w układzie drogowym w konurbacji śląskiej. Ułatwia kierowcom wygodny i szybki dojazd do centrów kilku dużych miast, w tym do stolicy województwa. Łączy Katowice, Chorzów, Świętochłowice, Rudę Śląską, Zabrze i Gliwice. Ma w przeważającej części po trzy pasy ruchu w każdą stronę i bezkolizyjne wjazdy. Ułatwia przemieszczanie się od miasta do miasta, ale podnosi też atrakcyjność inwestycyjną pobliskich terenów.

Po otwarciu pierwszej części DTŚ w Gliwicach trasa będzie mieć już łącznie około 26 km długości. Druga - ostatnia - część DTŚ w Gliwicach jest w trakcie budowy, a zakończenie prac jest planowane na koniec 2015 roku.

Budowa rozpoczęła się w lipcu 2012 roku. Wykonawcą zadania była wyłoniona w przetargu firma Skanska. Łączny koszt inwestycji to 287,1 mln zł. Budowa została sfinansowana z czterech źródeł: z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego zaciągniętego przez rząd Rzeczpospolitej Polskiej (93,3 mln zł), ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-201 (114,9 mln zł), z rezerwy subwencji ogólnej państwa (60 mln zł) oraz ze środków miasta Gliwice (18,9 mln zł).

Budowa obydwu gliwickich odcinków Drogowej Trasy Średnicowej w latach 2012-2015 pochłonie mniej więcej 1,2 mld zł. Natomiast całkowity koszt powstania DTŚ od Katowic do Gliwic wyniesie 3,4 mld zł.


4trucks.pl / rynekinfrastruktury.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL