Obwodnica Jastrzębia-Zdroju otwarta

Obwodnica Jastrzębia-Zdroju otwarta

Do użytku oddano II etap Drogi Głównej Południowej, stanowiący obwodnicę Jastrzębia-Zdroju.

Droga o długości 5,2 km została wybudowana za 130,7 mln zł, a prace budowlane trwały niecałe dwa lata.

Droga Główna Południowa połączy docelowo Pszczynę z Raciborzem. - Od 1996 roku planowaliśmy tę inwestycję. Jak widzimy, musiało upłynąć sporo czasu by kierowcy mogli wjechać na tą drogę. Teraz, w 2014 roku, możemy powiedzieć, jak ważna jest to droga, nie tylko dla Jastrzębia, ale także dla naszego regionu - powiedział prezydent miasta Jastrzębie-Zdrój Marian Janecki podczas otwarcia obwodnicy.

II etap DGP prowadzi od ulicy Stodoły do ulicy Wodzisławskiej w Mszanie. Na drodze powstały skrzyżowania z ulicami Pochwacie, Połomską i Wodzisławską oraz dwa wiadukty drogowe. Inwestycja zakładała również wybudowane ekranów akustycznych oraz oświetlenia ulicznego w rejonie skrzyżowań.

Oprócz tego wybudowane zostały urządzenia odwadniające, osadniki i zbiorniki odparowujące wodę, a także przebudowane i zabezpieczone kolidujące uzbrojenie podziemne, naziemne i nadziemne. Drogę budowało konsorcjum firm M-Silnice a.s oraz Rybnickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego, a prace trwały 1 rok i 11 miesięcy.

Całkowity koszt powstania II etapu Drogi Głównej Południowej to 130,7 mln zł, z czego około 113 mln zł to koszty kwalifikowane. Dofinansowanie z RPO wyniosło około 69 mln zł, z kolei 18 mln zł to dotacja celowa z budżetu województwa.

W lipcu zeszłego roku do użytku oddano I etap DGP o długości 3,35 km. Biegnie on od ulicy Pszczyńskiej od strony Pawłowic do ulicy Stodoły. Docelowo Droga Główna Południowa połączy Pszczynę, Pawłowice Śląskie, Jastrzębie-Zdrój, powiat wodzisławski oraz Racibórz.


4trucks.pl / rynekinfrastruktury.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL