Obwodnica Augustowa otwarta

Obwodnica Augustowa otwarta

Wczoraj, kilkanaście minut przed północą otwarto obwodnicę Augustowa.

Droga ma długość 34,2 km, zaprojektowała i wybudowała ją firma Budimex. Łączna wartość inwestycji to 659 mln zł brutto.

Obwodnica Augustowa jest kluczowym elementem w ruchu międzynarodowym pomiędzy Polską a krajami bałtyckimi - w przyszłości stanowić też będzie fragment planowanej drogi ekspresowej S61 od Ostrowi Mazowieckiej, poprzez planowaną obwodnice Łomży, Ełk aż do Budziska. Jej naturalnym przedłużeniem w kierunku Litwy, będzie planowana obwodnica Suwałk, na która przetarg GDDKiA ogłosi jeszcze w tym roku.

Obwodnica Augustowa przejmie ruch pojazdów ciężkich, co oznacza zmniejszenie korków w mieście i redukcję zanieczyszczeń. Poprawi się także bezpieczeństwo ruchu drogowego - dotychczas przez centrum Augustowa przejeżdżało średnio na dobę ponad 5 tys. samochodów ciężarowych i autobusów. Obwodnica została przeprowadzona koło miejscowości Raczki i nie koliduje z obszarami włączonymi do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000.

Trasa ma długość 34,23 km, a wraz z łącznikiem od węzła Suwałki Południe do istniejącej drogi krajowej nr 8 - 36,6 km. Inwestycję zrealizowała firma Budimex - umowa ze spółką została podpisana w marcu 2011 roku, a prace zakończyły się terminowo - 27 października tego roku. Umowa opiewała na kwotę 659 mln zł brutto. Obwodnica Augustowa jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - wartość dofinansowania wyniosła 470,58 mln zł.

Na inwestycję składają się trzy odcinki. Pierwszy z nich, o długości 21,48 km, od węzła Augustów do węzła Raczki, jest jednojezdniową drogą krajową nr 8. Drugi - o długości 12,75 km, od węzła Raczki do węzła Suwałki Południe - dwujezdniową drogą ekspresową S61. Ostatni, trzeci odcinek trasy liczy 2,4 km i rozpoczyna się od węzła Suwałki Południe do skrzyżowania z istniejącą drogą krajową nr 8. To jednojezdniowa, gruntownie przebudowana droga powiatowa nr 1148B.

W ramach budowy obwodnicy powstał również szereg innych inwestycji, takich jak między innymi: budowa pięciu węzłów (Augustów, Borki, Janówka, Raczki, Suwałki Południe), 40 obiektów mostowych, w tym 8 mostów nad rzekami, 18 wiaduktów i 14 przejść dla zwierząt czy około 80 km dróg wewnętrznych i przecinających obwodnicę dróg poprzecznych.

Z uwagi na walory środowiskowe Doliny Rospudy, sam most przez rzekę Rospudę ma łączną długość 180 m, a wykonanie przeprawy wymagało zastosowania technologii nasuwania podłużnego, aby ograniczyć ingerencję w koryto rzeki. Obiekt ma konstrukcję stalową z płytą żelbetową współpracującą. Waga samej konstrukcji stalowej wynosi 840 ton.


4trucks.pl / rynekinfrastruktury.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL