Pojazdy użytkowe na IAA w Hanowerze

Pojazdy użytkowe na IAA w Hanowerze

Co w tym roku na IAA? To była bardzo ciekawa wystawa, choćby dlatego że nie było premier nowych pięknie wyglądających ciężarówek.

W obecnej chwili producenci pojazdów bardziej koncentrują się na rozwiązanaiach wewnątrz pojazdów oraz wspieraniu usług posprzedażnych. Oczywiście nie mogło zabraknąć intrygujących piękności z krajów "Dalekiego Wschodu". Naszą uwagę zwrócił Hyundai Xcient, który z silnikiem Euro 6 mógłby z powodzeniem zawalczyć na mniej wymagających rynkach Europy. Scania i MAN zaprezentowały nowe jednostki napędowe a także ogłosiły, że w ich samochodach pojawią się jednakowe skrzynie biegów. Do gamy scaniowskich silników SCR dołączyła jednostka o mocy 450 KM. Z kolei MAN Truck & Bus zaprezentował serię rzędowych silników D38, w której najmocniejszą jest jednostka o mocy 640 KM. Tym samym pożegnaliśmy gamę 16-litrowych V8. Autobus MAN Lion's City GL CNG otrzymał nagrodę International Bus of the Year 2015. Premierą tegorocznych targów była prezentacja TGX Efficientline 2 m.in. z nową skrzynia biegów. Pozostając przy układzie napędowym należy wspomnieć o dual clutch. Volvo po raz koleiny udowadnia, że produkuje ciężarówki klasy premium, gdzie liczy się wysoka kultura i wygoda pracy. Hasłem przewodnim tegorocznej premiery było: "płynne, dynamiczne przyspieszanie". DAF Trucks postawił na ciszę. Oznacza to, że oprócz wszystkich konfiguracji napędowych w całej gamie holenderskich ciężarówek jest jeszcze jedna kategoria. DAF CF w wersji Silent ma być propozycją dla ruchu w strefach ciszy. Na stoisku IVECO radość, głównie za sprawą VAN-a Roku. Jednak w całym koncernie widać mocny kurs w kierunku rozwiązań poprawiających opłacalność biznesu. Nie mniejsza radość na stoisku Renault Trucks. Długodystansowe Renault (T) otrzymało nagrodę Ciężarówki Roku. Nagroda w pełni zasłużona i chyba można było to przewidzieć. Mercedes-Benz dobry samochód już ma, więc teraz wybiegł mocno w przyszłość pokazując jak chciałby wyglądać w roku...2025. Future Truck - całkiem nieźle się prezentuje.
Co w naczepach? Tu również mocny nacisk na technologię. Schmitz Cargobull pokazał modułową ramę. Ma to przede wszystkim przyspieszyć montowanie pojazdów i obniżyć koszty produkcji. Liczymy, że również cenę. Firma Krone stale zaskakuje ciekawostkami. Wydawało by się, że po prezentacji własnych agregatów osiowych będzie chwila wytchnienia. Niestety, już drugiego dnia targów pokazano lampy ledowe, które Hella produkuje na specjalne zamówienie Krone. Co w tym dziwnego? Otórz lampy te mają wytłoczone logo firmy naczepowej, które widać po zmroku. W Hanowerze nie zabrakło również polskich producentów. Mocna ekspansja firm Wielton i KH-Kipper na rynki wschodnie, a także na zachód, zobowiązuje do stałej obecności na IAA.


Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL