System iHSA® od tedrive

System iHSA® od tedrive

Moduł iHSA® opracowany przez firmę tedrive umożliwia przekształcenie hydraulicznych układów sterowania w aktywne systemy wspomagające kierowcę.

System iHSA® (intelligent Hydraulic Steering Assist) opracowany przez firmę tedrive Steering Systems GmbH, zdobywcę nagrody "Europe Frost & Sullivan Award for Product Leadership”, to pierwszy system umożliwiający integrację aktywnych systemów wspomagania kierowcy z hydraulicznymi układami kierowniczymi w pojazdach o wysokim nacisku na oś pojazdu. Opatentowany moduł iHSA®, zintegrowany z tradycyjnymi przekładniami śrubowo-kulkowymi, gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa i wygody we wszystkich pojazdach o wysokiej nośności. Jest to możliwe dzięki różnorodnym funkcjom, m.in. utrzymania pasa ruchu, kompensacji wpływu wiatrów bocznych, stabilizacji przyczepy, trybu miejskiego, kontroli wibracji i manewrowania dżojstikiem.

Korzyści płynące z technologii iHSA to połączenie zalet tradycyjnych systemów elektrycznego wspomagania z funkcjami tradycyjnych hydraulicznych układów kierowniczych. Jednocześnie, dzięki solidnej konstrukcji, moduł nadaje się do stosowania zarówno w samochodach osobowych i lekkich pojazdach ciężarowych, jak również ciężkich pojazdach użytkowych, autobusach i pojazdach specjalnych o wysokim nacisku na oś przednią.

Czym jest technologia iHSA®?
Technologia zastosowana w module iHSA może być łączona modułowo z hydraulicznymi układami kierowniczymi, śrubowo-kulkowymi lub mechanizmami typu "rack-and-pinion". Wbudowany cylinder hydrauliczny zapewnia odpowiednio dużą siłę wspomagania, regulowaną za pomocą zaworu hydraulicznego. W tradycyjnych układach kierowniczych wspomaganie jest regulowane poleceniami kierowcy poprzez doprowadzenie cieczy hydraulicznej do odpowiedniej komory hydraulicznej za pomocą zaworu. Technologia iHSA wykorzystuje obecny w pojazdach zawór hydrauliczny, ale reguluje jego działanie w sposób niezależny od kierowcy, za pośrednictwem kompaktowego silnika elektrycznego. Silnik ma niewielkie rozmiary, ponieważ nie uczestniczy samodzielnie w procesie wspomagania kierowcy, lecz służy jedynie do regulacji zaworu hydraulicznego. A zatem, pobiera minimalną ilość mocy, co dodatkowo chroni pokładowy układ elektryczny i nie wymaga żadnych modyfikacji w odniesieniu do wydatkowania energii czy elektroniki pojazdu.

Wzdłuż silnika zainstalowany jest ogranicznik momentu obrotowego, który służy do pomiaru ruchów kierownicy i dostarcza dane niezbędne do regulacji całego układu. Czujnik zbiera wszystkie sygnały i na ich podstawie oblicza algorytmy wymagane do zarządzania układem kierowniczym. Moduł zawiera też interfejs przeznaczony dla systemów komunikacji między pojazdami, np. magistrali CAN, ułatwiając łączne stosowanie hydraulicznych układów kierowniczych z systemami wspomagania kierowcy. Dzięki czujnikom momentu obrotowego zastosowanym w module iHSA, pojazdy ciężarowe i autobusy mogą automatycznie utrzymywać się na pasie ruchu bez konieczności jakiejkolwiek interwencji po stronie kierowcy. Możliwości tej funkcji znacznie wykraczają poza obecnie stosowane i dozwolone przez prawo systemy ostrzegania przed przekroczeniem pasa ruchu. Co więcej, moduł wtykowy umożliwia korzystanie z funkcji pomocniczych, takich jak automatyczna kompensacja wpływu wiatrów bocznych, stabilizacja przyczepy, tryb miejski, kontrola wibracji i manewrowanie dżojstikiem. W przypadku autobusów, system umożliwia także automatyczne zatrzymywanie się na przystankach i w pobliżu innych punktów obsługi podróżnych.

Możliwość wykorzystania pompy hydraulicznej według potrzeb, w połączeniu z systemem sterowania iHSA, pozwala na dostosowanie natężenia przepływu w systemie. Gdy nie ma potrzeby wspomagania kierowcy, natężenie przepływu spada. Zmniejsza się również tarcie. Dzięki zastosowaniu technologii iHSA natężenie przepływu można utrzymywać na stale niskim poziomie, optymalnym pod względem emisji dwutlenku węgla, przy nieznacznych ruchach kierownicą.

Dzięki pojawieniu się technologii iHSA znacznie wzrosła wydajność hydraulicznych układów kierowania, które można z powodzeniem przekształcić w aktywne systemy wspomagania kierowcy gwarantujące wszelkie dotychczasowe funkcje pełnione przez elektro-mechaniczne systemy sterowania. Teraz są one elastyczne i działają niezależne od siły nacisku na przednią oś pojazdu. Poza ulepszonymi funkcjami kierowania pojazdem, do zalet tego rozwiązania należą również optymalne wymiary opakowania oraz korzyści finansowe i projektowe w odniesieniu do platformowej produkcji pojazdów. System umożliwia też optymalną redukcję emisji dwutlenku węgla.


4trucks.pl / tedrive Steering

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL