Rejestracje nowych samochodów w październiku 2010

Rejestracje nowych samochodów w październiku 2010

W październiku 2010 r. zarejestrowano w Polsce 30,8 tys. nowych samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 t, o 4,5 tys. więcej niż w październiku 2009. Od początku roku zarejestrowanych zostało 271,8 tys. pojazdów, czyli o 15,5 tys. (6 proc.) więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

Ten bardzo dobry wynik, będący przede wszystkim efektem przyspieszenia zakupów w związku z planowanymi zmianami w podatku VAT, skłonił nas do podniesienia prognoz na  2010 r. Jeśli dealerom nie zabraknie w końcówce roku aut z kratką, to liczba zarejestrowanych pojazdów może  przekroczyć 335 tys. Osoby fizyczne zarejestrowały w październiku 14,1 tys. pojazdów, czyli o 1,7 tys. więcej niż w zeszłym roku. W okresie od stycznia do października ilość rejestracji jest niższa  tylko o 1,8 tys. niż w zeszłym roku. Jest więc wielce prawdopodobne, że do końca roku uda się wyrównać, a może nawet przekroczyć wynik zeszłego roku.

Podobnie jak w 2009 r., największym powodzeniem wśród osób fizycznych cieszą się pojazdy marki Fiat. Marki koreańskie, Kia i Hyundai oraz Citroen mogą pochwalić się natomiast największym wzrostem odpowiednio o 2,2 tys, 1,3 tys i 1,2 tys pojazdów. W okresie styczeń - październik największą popularnością wśród osób fizycznych cieszą się Fiat Punto (6 tys.), Skoda Octavia (5,5 tys.) i Opel Astra (4,7 tys.). Firmy zarejestrowały w sierpniu 16,7 tys. pojazdów, czyli 2,8 tys. sztuk więcej niż rok temu. W okresie od stycznia do października wzrost rynku w segmencie firm wynosi 17,3 tys. pojazdów.

Skoda odnotowuje wzrost rejestracji o 4,1 tys. pojazdów i zajmuje pierwsze miejsce w rankingu marek. Ford zachowuje wciąż szanse na powrót na pierwsze miejsce, ponieważ z miesiąca na miesiąc odrabia straty i na koniec października dzieli go od Skody 400 szt. Największymi graczami w segmencie firm są tradycyjnie firmy leasingowe i firmy wynajmu długoterminowego. Po pierwszych 10 miesiącach pierwsze miejsce zajmuje Reiffeisen Leasing, wyprzedzając ubiegłorocznego lidera EFL. Te dwie firmy dzieli dystans zaledwie 200 samochodów, co zapowiada ostrą walkę o palmę pierwszeństwa w 2010 r.  Planowana na przyszły rok zmiana zasad odliczania VAT od samochodów z kratką zwiększy popyt właśnie w segmencie firm. W okresie styczeń - październik najpopularniejsze modele wśród firm to: Skoda Octavia (8 tys.), Ford Focus (6,5 tys.) i Skoda Fabia (5,4 tys.).

Źródło:  Carmarket.com.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL