Nagroda EuroTra Safety and Innovation Award 2010

Nagroda EuroTra Safety and Innovation Award 2010

T2009_1542_-_600

Firmy Shell Chemicals i Bertocco wspólnie opracowały system, który w prosty i skuteczny sposób może przyczynić się do ograniczenia ryzyka przewrócenia się pojazdu. Za swoje osiągnięcie zostały uhonorowane nagrodą EuroTra Safety and Innovation Award 2010. Nagroda ta jest przyznawana raz do roku przez European Transport Training Association -  EuroTra, we współpracy z Volvo Trucks.

System zaprojektowano przede wszystkim z myślą o cysternach, ale  może  on być wykorzystywany także w innych zadaniach transportowych, realizowanych przez samochody ciężarowe z przyczepami. Składa się z czujnika zamontowanego na tylnej osi przyczepy oraz odbiornika w kabinie. Czujnik monitoruje poprzeczne ruchy przyczepy i ostrzega kierowcę sygnałami dźwiękowymi i świetlnymi, gdy zachowanie zestawu drogowego grozi przewróceniem się pojazdu. Może do tego dochodzić np. podczas zbyt szybkiej jazdy na łuku drogi. System jest prosty, tani i może być montowany w już użytkowanych samochodach ciężarowych. Jest także idealnym narzędziem szkoleniowym, pozwalającym kierowcy lepiej zrozumieć, jak można uniknąć destabilizacji pojazdu, grożącej wypadkiem.

- Bezpieczeństwo jest jedną z kluczowych wartości Volvo Trucks. Chcemy więc nagradzać dobre pomysły, które mogą przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Tegoroczni laureaci nagrody zaproponowali proste, pomysłowe rozwiązanie dotyczące jednej z najistotniejszych kwestii w dziedzinie bezpieczeństwa - mówi Carl Johan Almqvist, dyrektor ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego i produktów w Volvo Trucks i jednocześnie członek jury EuroTra.

EuroTra jest międzynarodowym stowarzyszeniem, skupiającym firmy prowadzące szkolenia w branży transportowej i logistycznej. Raz do roku, EuroTra, we współpracy z Volvo Trucks, przyznaje nagrodę EuroTra Safety and Innovation Award  firmie, która wniosła istotny wkład w poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego lub warunków pracy kierowcy.

Opracowany przez Volvo układ stabilizacji toru jazdy ESP  za pomocą kilku czujników rejestruje działania kierowcy i reakcje pojazdu. Monitorowane są parametry, takie jak: stopień nad- lub podsterowności, prędkości obrotowe kół i nagłe zmiany kierunku ruchu. Na podstawie tych informacji, układ ESP wykrywa ryzyko przewrócenia się pojazdu i podejmuje odpowiednią interwencję. Może również przeciwdziałać poślizgowi i złożeniu się zestawu drogowego, poprzez selektywne hamowanie jednego lub więcej kół w celu przywrócenia stateczności. Volvo jest jedynym producentem samochodów ciężarowych na świecie, który oferuje ESP zarówno w ciągnikach siodłowych, jak i w podwoziach samochodu ciężarowego holujących jedną lub więcej przyczep.

 - W nowoczesnych samochodach ciężarowych, wyposażonych w układ ESP, kierowca otrzymuje ostrzeżenie o wysokim prawdopodobieństwie przewrócenia się pojazdu i jednocześnie układ w sposób kontrolowany uruchamia hamulce. W przypadku starszych pojazdów, zaprezentowany system stanowi doskonałą alternatywę. -  wyjaśnia Carl Johan Almqvist.

Źródło: Volvo Truck Corporation

 


 

Przeczytaj też:
Powrót do przeszłości, czyli Scania 113 i Scania S

Dealer Scania z Rotterdamu stworzył specjalne demo. Nowa Scania 540S Highline nawiązuje do legendarnej serii 3.

 

Rejestracje nowych samochodów ciężarowych w Polsce odnotowały rekordowy spadek

Do recesji na rynku transportowym dołączy jeszcze brak nowych pojazdów oraz złe nastroje społeczne przedsiębiorców.

 

Pracujące sieci serwisowe poszczególnych marek ciężarówek. Nie powinno być problemu z serwisem samochodów

Producenci pojazdów ciężarowych postanowili utrzymać sieci serwisowe otwarte.

 

Miły gest w stronę kierowców ciężarówek. Wydano im ciepłe posiłki.

W niedzielę (5 kwietnia 2020 r.) mieszkańcy miejscowości Mönchengladbach podziękowali kierowcom ciężarówek za ich pracę.

 

Niemcy liberalizują zakazy dla kierowców długich ciężarówek. Sieć tras znacznie się poszerzyła

Cyfrowa mapa przeglądowa jest teraz dostępna na stronie internetowej Federalnego Ministerstwa Transportu (BMVI), która zawiera informacje o sieci dróg dopuszczonych do użytku z długimi zestawami ciężarowymi 17,80 i 25,25 m. W czwartek ogłosiło to BMVI.

 

Waberer's ogranicza swoje usługi transportowe

Unieruchomiona flota firmy Weberer's.

 

ELVIS żąda zawieszenia opłat za samochody ciężarowe

ELVIS wspiera firmy transportowe.

 

Skrzynki z piwem wypchnęły plandekę ciężarówki

Kierowca transportował 25 ton skrzynek z piwem.

 

Travis Road Services uruchamia europejską sieć parkingów dla ciężarówek

Truck Parking nowa platforma internetowa dla firm transportowych.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL