Nowe Solarisy w Poznaniu

Nowe Solarisy w Poznaniu

solaris_alpino_mpk_poznan_-600

Flota Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu wzbogaciła się o kolejne nowe niskopodłogowe autobusy marki Solaris. Producent z Bolechowa dostarczył partię dwunastu sztuk Solarisów Alpino w ramach kontraktu na łącznie 26 pojazdów. Druga transza zamówienia zostanie zrealizowana do końca kwietnia 2012 r.

Alpino przekazane do poznańskiego MPK, to najmniejsze z pojazdów w ofercie firmy Solaris. Autobus ma długość 8,6 m i jest o 15 cm  węższy w porównaniu z innymi autobusami. Dzięki takim parametrom  mogą one  zabrać na pokład do 50 pasażerów, będą wykorzystywane na liniach o mniejszym natężeniu ruchu pasażerskiego. To pozwoli przewoźnikowi na optymalizowanie zarządzania flotą autobusów. Najnowsze Solarisy we flocie poznańskiego MPK zostaną przeznaczone do obsługi linii numer 52, 65 i 84, na których kursują obecnie autobusy 9-m.

 - Są to superkomfortowe, niskopodłogowe pojazdy, klimatyzowane w całej przestrzeni pasażerskiej, wyposażone w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, w zapewniający większe bezpieczeństwo podróży monitoring, a także w najnowocześniejsze, ekologiczne silniki spełniające najbardziej rygorystyczną normę czystości spalin EEV. Zastosowano w nich kilka innowacyjnych rozwiązań, które znacznie wpłyną na komfort i bezpieczeństwo jazdy, między innymi system samogaszący w komorze silnika, który stanowi zabezpieczenie na wypadek pożaru. Na pokładzie dla wygody pasażerów, będzie automat do sprzedaży biletów, a na fotelach specjalna, znana już poznaniakom tkanina, której wzór jest nawiązaniem do Euro 2012. Motywy, które stanowią jej deseń to piłki futbolowe i poznańskie koziołki - powiedział Krzysztof Książyk - dyrektor przewozów autobusowych MPK Poznań.

 Zgodnie z oczekiwaniami Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu pojawią się też prawdopodobnie na trasach linii nocnych. Autobusy są w pełni dostosowane do potrzeb pasażerów z wózkami dziecięcymi a także osób niepełnosprawnych z ograniczoną zdolnością poruszania się: stanowisko do mocowania wózków inwalidzkich naprzeciw szerokich, przestronnych drzwi oraz zewnętrzny i wewnętrzny przycisk sygnalizujący zamiar wsiadania lub wysiadania.  Nowe autobusy wyposażone są też w elektroniczne wyświetlacze, które informować będą o numerze kursu na danej linii, a także w drzwi odskokowo uchylne, sterowane przez fotokomórkę. Takie rozwiązanie gwarantuje szersze i łatwiejsze wejście oraz szczelniejsze zamknięcie pojazdu.

- Wzbogacony system monitoringu umożliwi nie tylko rejestrowanie obrazu w pojeździe, ale również na zewnątrz, przed autobusem. Kamera skierowana na trasę przejazdu to niezwykle przydatny element. Dzięki niej będzie można odtworzyć przebieg kolizji i wszelkich zdarzeń drogowych z udziałem autobusu.  Niemal dokładnie 15 lat temu dostarczyliśmy poznańskiemu MPK pierwszy autobus. Przez cały ten czas nasza współpraca układała się bardzo dobrze. Cieszę się, że do stolicy Wielkopolski przybyły kolejne Solarisy - powiedziała Solange Olszewska, Prezes Zarządu Solaris Bus & Coach S.A.

Źródło:  Solaris Bus & Coach

 

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL