3,8 mln zł wpływów z systemu viaTOLL dziennie

3,8 mln zł wpływów z systemu viaTOLL dziennie

1 września zostanie poszerzona sieć dróg płatnych dla samochodów ciężarowych.

W przyszłym tygodniu do systemu viaTOLL zostanie włączonych około 264 km tras różnych kategorii. Miesiąc później płatna sieć wydłuży się o kolejne 58 km.

- System w tym roku powiększy się do 2917 km. Rozszerzenie będzie następowało w dwóch etapach: 1 września i 1 października - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Dorota Prochowicz, rzeczniczka projektu viaTOLL.

Od września płatne stanie się osiem nowych odcinków dróg, w tym dwa odcinki A1 od węzła Czerniewice do węzła Włocławek Zachód oraz od Świerklan do granicy w Gorzyczkach, odcinek A4 od węzła Jarosław Zachód do Korczowej. Płatne będą również dwa odcinki drogi S8, od węzła Syców Wschód do węzła Wieluń i od węzła Łask do węzła Rzgów, odcinek od węzła Pabianice Północ do węzła Róża na S14, odcinek od węzła Rzeszów Zachód do węzła Świlcza na S19 oraz na drodze DK-90 odcinek pomiędzy miejscowościami Jeleń i Baldram z mostem na Wiśle w Kwidzynie.

W październiku system viaTOLL obejmie jeszcze dwa odcinki dróg, od węzła Włocławek Zachód do węzła Kowal na autostradzie A1 oraz od węzła Dębica Wschód do węzła Rzeszów Północ na A4.

- Dzienne wpływy z systemu osiągają 3,8 mln zł - informuje Prochowicz. - Najbardziej dochodowymi drogami w Polsce są autostrady, zwłaszcza A4, gdzie wpływy z ostatniego półrocza sięgnęły 180 mln zł, i A2, gdzie wyniosły one 80 mln zł. Kolejnymi drogami w tym rankingu są S8, S7, DK-92 oraz A1 - mówi rzeczniczka.

Opłaty za korzystanie z dróg w systemie viaTOLL są obowiązkowe dla wszystkich autobusów oraz samochodów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Dziś korzysta z niego ponad 815 tys. pojazdów należących do 449 tys. zarejestrowanych użytkowników, głównie firm.

- System viaTOLL został zaprojektowany i wybudowany po to, by do Krajowego Funduszu Drogowego trafiały środki na budowę, modernizację i utrzymanie dróg płatnych w Polsce - deklaruje rzeczniczka. - System spełnia swoje zadanie, bo od 2011 roku do końca lipca bieżącego roku wpłynęło do KFD ponad 3,313 miliarda złotych. Są to środki w całości do dyspozycji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - dodaje.

Docelowo w roku 2018 elektroniczny system poboru opłat viaTOLL ma objąć w całej Polsce ok. 7 tys. km dróg. O poszerzeniu systemu decyduje Rada Ministrów, wydając stosowne rozporządzenie.


4trucks.pl / rynekinfrastruktury.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL