Polski Traker - wydanie Sierpień 2014

Polski Traker - wydanie Sierpień 2014

Drodzy Czytelnicy,

Dwa tematy tego lata rozgrzewają atmosferę w świecie transportu. Pierwszy to, oczywiście, ryczałty noclegowe, o których piszemy tylko to, co aktualnie wiemy, bo na prawdziwy komentarz przyjdzie czas po ostatecznych decyzjach Sądu Najwyższego. Swoją drogą, czy sędziowie, ludzie poważni i doświadczeni, ale nieznający sytuacji w transporcie i gospodarce, mieli pełną świadomość potencjalnych skutków swojej decyzji?

Drugi gorący temat to Mercedes, który jedzie sam, na autopilocie komputerowym. Było jasne, że kiedyś taki pojazd się pojawi, nawet opisywaliśmy próby podobnych samochodów przed kilkoma laty. A jednak obserwując Actrosa, który ma się pojawić na drogach najdalej do roku 2025, mieliśmy poczucie, że nadchodzi jakaś nowa era w transporcie. Era automatyzacji i wyręczania kierowców zaawansowanymi systemami elektronicznymi.

Powyższe tematy nie wyczerpują listy "ważne". Bo poznawaliśmy nowy, duży silnik MAN-a, którym Bawarczycy chcieliby namieszać w klasie ciężarówek 500+, jeździliśmy pierwszą elektryczną furgonetką Nissana, a także najnowszą gamą samochodów DAF Euro-6.

Rzadko pojawiają się u nas lżejsze i podwoziowe wersje samochodów Volvo, tym razem w teście mamy 18-tonowe FE 320, które nigdy nie dogoni ilościowo ciągników FH, ale które ma szanse mocno walczyć w swoim segmencie, a ponadto przyglądaliśmy się zabudowom komunalnym, które coraz częściej i chętniej stawiane są na podwoziach szwedzkiej firmy.

Zbliża się największa wystawa ciężarówek w Europie, czyli IAA w Hanowerze, i tradycyjnie byliśmy na konferencji zwiastującej to wydarzenie. Organizator zapowiada potężną ilość stoisk i eksponatów, wykazuje na liczbach, że transport ma się nieźle. Nie tylko wystawy świadczą o kondycji tej branży, ale dobrze, gdy przynajmniej w niektórych obszarach transportu dane są optymistyczne.

Jak zawsze, poza kluczowymi tematami i artykułami podajemy sporą garść drobniejszych informacji, np. że Scania będzie testować u siebie 31-metrowe zestawy, że zmienił się szef Iveco, że viaAuto ma ułatwiać wjazd samochodów osobowych na autostrady.

Zapraszam do lektury wakacyjnego, a jednak bardzo ciekawego wydania magazynu

Aleksander Głuś

redaktor naczelny

Przeczytaj też:
Nowe możliwości od Bosch

Zautomatyzowane, połączone z siecią i elektryczne pojazdy użytkowe

Oferta dla branży spedycyjnej i budowlanej

 Kögel prezentuje naczepy i innowacyjne rozwiązania

Noclegi w kabinach
 
Ryczałty dla kierowców Koncepcja „VisionX” firmy Bosch pokazuje, jak będzie wyglądać ciężarówka w 2026 roku

Bosch po raz pierwszy zaprezentuje swoją koncepcję „VisionX” na targach pojazdów użytkowych IAA w Hanowerze. Carrier Transicold na wrześniowych targach w Hanowerze

Podczas tegorocznych targów IAA w Hanowerze, Carrier Transicold przedstawi prototyp naczepy chłodniczej wykorzystującej czynnik naturalny oraz nową generację systemów chłodniczych pozbawionych własnego silnika wysokoprężnego. ESPADON wybiera DAFy

W szczecińskim oddziale Spółki DBK, autoryzowanego dealera DAF, firma ESPADON odebrała 10 ciągników siodłowych DAF CF 400
FT 4x2.
Polski Traker - wydanie Styczeń 2015

DAF prezentuje supercichy pojazd dystrybucyjny

Na targach IAA w Hanowerze, które odbędą się w dniach od 25 września do 2 października, DAF przedstawi niezwykle cichy pojazd CF Euro 6, przeznaczony do dystrybucji towarów w miastach w godzinach wieczornych i nocnych. MAN na targach IAA

MAN Truck & Bus, drugi pod względem wielkości wystawca targów IAA, oferuje technologie pojazdów i silników, których ukoronowaniem jest doskonały model TGX D38 o mocy do 640 KM.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL