Zaplanowane inwestycje odkorkują zakopiankę

Zaplanowane inwestycje odkorkują zakopiankę

Minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska zapewniła, że most na zakopiance w Białym Dunajcu nie będzie przebudowywany i zostanie rozebrany. Obok ma powstać nowa przeprawa.

Prace mają ruszyć w kwietniu przyszłego roku - podaje PAP. Ponadto, planuje się odkorkowanie Poronina.

Bieńkowska poinformowała, że na remoncie obecnego mostu stracone zostałyby dwa lata, natomiast budowa nowego obiektu jest najszybszym wariantem, który ma poparcie władz lokalnych. Inwestycja miałaby zostać zakończona w 2016 roku.

Istniejący obiekt jest w złym stanie technicznym, od ponad roku ruch po nim odbywa się wahadłowo, co powoduje powstawanie sporych korków. Nowy most podwieszany będzie miał 90 m długości i zostanie usadowiony na 23-metrowych pylonach. W ramach inwestycji powstaną też drogi dojazdowe, chodniki i skrzyżowania. Kosz przedsięwzięcia wraz z wykupem nieruchomości szacuje się na 26 mln zł.

Poza budową nowego mostu w Białym Dunajcu, minister potwierdziła, że zapewnione jest finansowanie przebudowy węzła komunikacyjnego w Poroninie. Węzeł w Poroninie jest miejscem, w którym zakopianka krzyżuje się z drogą wojewódzką prowadzącą w kierunku Bukowiny Tatrzańskiej. W 2016 roku gotowe ma być skrzyżowanie, które zlikwiduje wąskie gardło komunikacyjne. Realizacja ruszy w 2015 roku.

Minister podczas spotkania w Nowym Targu wyjaśniła też, że trwają też prace dokumentacyjne dla odcinka DK-7 Lubień - Rabka, które zakończą się do końca tego roku. - W przyszłym roku rozpoczniemy wykupy nieruchomości. Ta inwestycja będzie podzielona na trzy odcinki, aby w miarę pozyskiwania gruntów można było tymi etapami prowadzić prace budowlane. Inwestycja będzie kosztowała 1,5 mld zł - mówiła Bieńkowska.


4trucks.pl / rynekinfrastruktury.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL