A1 do granicy z Czechami już otwarta

A1 do granicy z Czechami już otwarta

Od rana kierowcy mogą korzystać z odcinka autostrady A1 ze Świerklan do Gorzyczek wraz z mostem w Mszanie.

- To kolejna ważna inwestycja w polską sieć transportową. Tym większa radość, że pomimo pewnych trudności podczas budowy tego odcinka, kierowcy mogą już z niego korzystać - powiedziała wicepremier Elżbieta Bieńkowska.

Minister infrastruktury i rozwoju dodała, że budowa mostu w Mszanie została dokończona przez polskich przedsiębiorców. - Dzięki ich wzorowej współpracy mamy od dziś dogodne, autostradowe połączenie z Czechami - powiedziała Bieńkowska.

Most w Mszanie ma 402,5 m długości i miejscami nawet 44,7 m szerokości. Powstał w ramach kontraktu na budowę ponad 18-kilometrowego odcinka A1 łączącego Świerklany i Gorzyczki. Od końca listopada 2012 roku kierowcy samochodów osobowych mogli korzystać z autostrady na tym odcinku, jednak ze względu na niedokończony obiekt mostowy w Mszanie, zorganizowano objazd drogami wojewódzkimi.

Autostradę na powyższym odcinku budowała firma Alpine Bau od 2007 roku. W grudniu 2009 roku wstrzymano prace ze względu na uchylanie się wykonawcy od realizowania budowy zgodnie z harmonogramem. Zaawansowanie prac w tym okresie sięgało 50 procent zamiast 85 procent. Wykonawcę usunięto z kontraktu i rozpisano nowy przetarg na kontynuację prac.

W październiku 2010 roku rozstrzygnięto przetarg, a jego zwycięzcą okazała się ponownie firma Alpine Bau. Jednak w maju 2013 roku po raz kolejny zeszła z tego samego placu budowy i odstąpiła od umowy na wykonanie autostrady A1 ze Świerklan do Gorzyczek.

Nowym i ostatecznym wykonawcą prac została firma Intercor z Zawiercia, która wykonała naprawę obiektów mostowych w Mszanie oraz kończy realizację całej inwestycji. W marcu zakończył się program naprawczy mostu w Mszanie i przeprowadzono próby obciążeniowe obiektu.

Śląski fragment A1 jest drugim odcinkiem tej drogi oddanym do ruchu w 2014 roku. Pod koniec kwietnia otwarto 19-kilometrowy fragment Włocławek - Kowal (na terenie województwa kujawsko-pomorskiego) umożliwiający przejazd autostradą z Łodzi do Gdańska. W postępowaniu przetargowym na kolejne odcinki A1 znajduje się obecnie prawie 57 km drogi. Podpisanie umów planowane jest na koniec bieżącego roku.


4trucks.pl / rynekinfrastruktury.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL