Raport Colliers International

Raport Colliers International

fot._Still_-_600

Drugi budynek w Panattoni Park Wrocław - parku magazynowym na Bielanach Wrocławskich to jedna z czterech w III kwartale tego roku powierzchni magazynowych oddanych do użytku na rynkach regionalnych w Polsce - wynika z najnowszego raportu Colliers International.

Raport firmy doradczej podaje, że ilość powierzchni magazynowych oddawanych do użytku nieco wzrosła w porównaniu z pierwszym półroczem 2010 r. - na rynkach regionalnych sięga niemal 67 tys. mkw. Są to Centrum Logistyczne Kowale w Gdańsku, Panattoni Park w Czeladzi i Wrocławiu oraz budynek w Gądkach pod Poznaniem wykonany dla firmy H&M. W Warszawie  dzięki zakończeniu dwóch inwestycji m.in. kolejnej fazy projektu <i>Ideal Idea</i> powierzchnia magazynowa przekroczyła  2,42 mln m2.

Czynsze w III kwartale roku ustabilizowały się m.in. we Wrocławiu (2,7 - 3 euro), Krakowie (3,5 - 4,5 euro) i Poznaniu (2,8-3 euro). W innych regionach wciąż spadają o ok. 0,1 euro za  1 m2. Jak wynika z raportu najwięcej za  1 m2 magazynu najemcy zapłacą na rynkach gdzie ilość powierzchni jest ograniczona - czyli np. w Krakowie (powyżej 3 euro za m2.) oraz w sąsiedztwie centrum Warszawy (4,40 - 5,20 euro za m2.). Specjaliści z Colliers International przewidują jednak podwyżki  w  2011 r.

- Rosnące ceny gruntów oraz czynszów najmu powierzchni magazynowych zmuszają przedsiębiorców do maksymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni.  Ratunkiem jest odpowiedni sprzęt umożliwiający pracę na mniejszej przestrzeni np. wózki wysokiego podnoszenia, komisjonujące jednostki ładunkowe nawet do wysokości 15 metrów  - mówi Borys Wochna, prezes firmy Still.

Colliers International wskazuje, że w raportowanym okresie w budowie znajdowało się około 290 tys. mkw powierzchni magazynowych. Deweloperzy najchętniej budują obiekty BTS, czyli na zamówienie konkretnego inwestora. Spowodowane jest to bardzo dużym wskaźnikiem pustostanów, który w Polsce wynosi aż 17 proc. Najwięcej niewykorzystanej powierzchni magazynowej na terenie kraju znajduje się w II strefie Warszawskiej i sięga 395 tys. m2. We Wrocławiu wskaźnik pustostanów w porównaniu z zeszłym rokiem spadł z 19,8 do 13,3 proc. Podobnie sytuacja kształtuje się w Poznaniu (spadek z 14,9 proc do 9,7 proc.) oraz na Górnym Śląsku (z 21 proc do 13,4 proc. obecnie). W skali kraju znacznie lepiej prezentuje się także poziom powierzchni wynajętych w III kwartale - jest wyższy o 55 proc, niż w tym samym okresie przed rokiem. Największą popularnością cieszyły się niewielkie magazyny o powierzchni do 5 tys. mk2 co wynikać może z wysokiego poziomu czynszów.

Źródło: Still

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL