W tym roku GDDKiA udostępni całą S8 Wrocław - Łódź

W tym roku GDDKiA udostępni całą S8 Wrocław - Łódź

Do końca bieżącego roku kierowcy powinni już korzystać z drogi ekspresowej S8 łączącej Wrocław i Łódź.

W ostatnim tygodniu GDDKiA przekazała do użytku 16-kilometrowy fragment tej trasy od węzła Rzgów do węzła Róża - przypomina "Gazeta Wyborcza".

Kolejne odcinki S8 będą otwierane do końca roku
Wraz z odcinkiem S8 do użytku oddano 3,6 km nowej drogi od węzła Róża w stronę północną do węzła Dobroń, która formalnie jest częścią drogi S8, a faktycznie odcinkiem drogi ekspresowej S14, która docelowo będzie stanowiła zachodnią obwodnice Łodzi.

Nowa trasa sprawia, że kierowcy podróżujący między Łodzią a Wrocławiem oraz ci jeżdżący DK-1 nie muszą przejeżdżać przez centrum Pabianic. Obecnie ekspresową S8 można przejechać na długości około 90 km pomiędzy Wrocławiem a Wieluniem, z kolei do końca roku GDDKiA chce oddać do użytku jeszcze 80 km drogi z Wielunia do niedawno otwartego odcinka S8.

Do października gotowy będzie odcinek S8 od Wielunia do Sieradza, a na koniec roku kolejne 33,6 km między Łaskiem i Sieradzem. Wówczas cała blisko 200-kilometrowa trasa z Łodzi do Wrocławia stanie się drogą ekspresową.

Gotowy jest już odcinek trasy S8 Rzgów - Łódź Południe, jednak zostanie on udostępniony dopiero po wybudowaniu A1 ze Strykowa do Tuszyna. Na końcu tego fragmentu S8 powstał węzeł Łódź Południe, gdzie trasa ekspresowa skrzyżuje się z autostradą A1, którą kierowcy będą mogli pojechać do Gdańska lub, skręcając w Strykowie na A2, dojechać do Warszawy.

Niecierpliwe oczekiwanie na A1 Stryków - Tuszyn
Kluczowe połączenie w ciągu A1 ze Strykowa do Tuszyna powinno być gotowe już dawno. W 2010 roku GDDKiA podpisała umowę z Polimeksem-Mostostalem, które do sierpnia 2013 roku miało zaprojektować i wybudować odcinek autostrady. W zeszłym roku wykonawca zdołał wykonać 9 procent prac, a ostatecznie odstąpił od umowy z GDDKiA.

Na początku lutego GDDKiA ogłosiła przetarg na nowego wykonawcę. Trasa ma powstać, zgodnie z informacjami MIR, do czerwca 2015 roku. Jak pisze "Gazeta Wyborcza", wydaje się to nierealne, gdyż GDDKiA wymaga dokończenia budowy w 22 miesiące od daty podpisania umowy. Realnym terminem może się okazać połowa 2016 roku.


4trucks.pl / rynekinfrastruktury.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL