Autostrady coraz bliżej morskich portów

Autostrady coraz bliżej morskich portów

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad szykuje się do podłączenia portów w Szczecinie i Świnoujściu oraz w Gdańsku i Gdyni do autostrady A2 - wynika z informacji, do jakich dotarł "Dziennik Gazeta Prawna".

W maju Trójmiasto i Szczecin uzyskają połączenie z autostradą A2, a w ciągu czterech lat z A4. - Porty konkurują dziś ze sobą nie tylko urządzeniami na nabrzeżu, ale dostępnością. Gra toczy się o przekonanie spedytorów, że nie warto wysyłać kontenera z towarem do Rotterdamu albo Hamburga, ale np. do Gdańska. Poprawa sieci dróg zwiększa atrakcyjność portu i stanowi kartę przetargową - powiedział dziennikowi prof. Włodzimierz Rydzkowski z Uniwersytetu Gdańskiego.

Poszerzą S3
Żeby podłączyć Szczecin i Świnoujście do węzła autostrady A2 w rejonie Świebodzina, brakuje tylko 38 km. Budowa odcinka S3 z Międzyrzecza do Gorzowa Wielkopolskiego za ponad 760 mln zł dobiega końca. Planowana data otwarcia to połowa maja.

W ciągu trzech lat między Szczecinem i A2 będą poszerzane jednojezdniowe odcinki S3. W najbliższy czwartek inwestor planuje otwarcie ofert na taką przebudowę S3 w Gorzowie Wielkopolskim. W tym samym czasie ma też zostać poszerzony 7-kilometrowy odcinek S3 na wysokości Międzyrzecza. Szacowana wartość obu inwestycji to 800 mln zł.

Od maja przejezdny będzie fragment A1 z Gdańska i Gdyni do węzła z A2 w Strykowie. Przejezdny odcinek z Gdańska do Łodzi liczy dziś 275 km. Brakuje tylko 19 km drogi z Włocławka do Kowala.

Ze Śląska nad morze już za 4 lata
Dla właściwego drogowego skomunikowania polskich portów niezbędne jest połączenie z autostradą A4, która do końca przyszłego roku ma szanse sięgnąć Ukrainy. Według prof. Włodzimierza Rydzkowskiego umożliwi to przyciągnięcie ładunków z rynku wschodniego poprzez konkurencję z portami czarnomorskimi.

W przygotowaniu jest budowa 80-kilometrowego fragmentu drogi S3 z Nowej Soli do węzła z A4 w Legnicy. Według harmonogramu do końca 2017 r. drogą ekspresową dojedziemy ze Szczecina do Legnicy. 36-kilometrowy odcinek S3 z Legnicy do Bolkowa w kierunku granicy z Czechami został ostatnio wpisany przez wicepremier Elżbietę Bieńkowską do znowelizowanego programu budowy dróg. Wiadomo, że S3 powstanie w krótszej wersji. Resort wycofał się z jej ciągnięcia do granicy z Czechami w Lubawce. Powodem są koszty: 2-kilometrowy tunel pod Górami Wałbrzyskimi kosztowałby ok. 2 mld zł.

Pozostaje jeszcze problem z A1 na południe od Strykowa. Ministerstwo Infrastruktury obiecuje, że kierowcy dojadą na Śląsk i do A4 na przełomie 2017 i 2018 r. Obecnie trwa siedem przetargów na dokończenie odcinków Stryków - Tuszyn i Pyrzowice - Częstochowa (razem z obwodnicą tego miasta). Szacunkowe koszty inwestycji to 3,4 mld zł.


4trucks.pl / rynekinfrastruktury.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL