MAN na pozycji wicelidera

MAN na pozycji wicelidera

Ubiegły rok był dla producentów ciężarówek bardzo pracowity. Zapowiedź zmiany norm emisji spalin Euro5 na Euro 6 spowodowała, wzrost zainteresowania przewoźników nowymi pojazdami.

Dominującym segmentem był oczywiscie segment ciągników siodłowych, bo jak wiadomo polscy przewoźnicy mają mocną pozycję transportach międzynarodowych UE.

Piotr-StanskiPiotr Stański, prezes MAN Truck & Bus Polska:
- Chcemy sprzedawać nie tylko same samochody lecz przewidywalne stałe koszty utrzymania floty.

Filozofią firmy na kolejne lata będzie rozwój kontraktów serwisowych oraz usług posprzedażnych. Niemiecki producent, na podzespoły mechaniczne, udziela obecnie 3-letniej gwarancji. Oznacza to, że jakość oferowanych na rynku ciężarówek jest bardzo wysoka. MAN nie boi się wyzwań i śmiało proponuje „opiekę” nad flotą samochodów przez cały okres eksploatacji u klienta. Obecne portfolio kontraktów serwisowych wynosi 1604 szt. z czego 785 szt. została zawarta w ub. roku. Wysoką jakość pojazdów potwierdził ubiegłoroczny raport TUV, gdzie MAN TGX okazał się najmniej awaryjną ciężarówką na rynku.
W minionym roku większość działań była skierowana na promocję usług serwisowych. Przez ostatnie 12 miesięcy oferowane były pakiety serwisowe oraz oryginalne części zamienne w atrakcyjnych cenach. Nic więc dziwnego, że w stosunku do roku ubiegłego usługi After Sales wzrosły o 6 punktów procentowych. Plany na ten rok zakładają wzrost o 8%. Jeszcze bardziej optymistycznie przedstawia się wskaźnik sprzedaży części zamiennych. Po ubiegłorocznym wzroście o 11%, tegoroczne prognozy zakładają wzrost o kolejne 15%.

Poza poszerzeniem oferty serwisowej, w minionym roku, spółka MAN Truck & Bus Polska otworzyła 2 nowe centra sprzedażowo-serwisowe MAN Truck & Bus Center – w Małopolu koło Radzymina, w Modlnicy koło Krakowa. Na uwagę zasługuje również fakt uruchomienia nowej siedziby Akademii Serwisowej MAN w Wolicy.

Sprzedaż samochodów ciężarowych w Polsce powyżej 6 t DMC - 2013 rok

MAN-stat-2013

Rok 2013 spółka MAN Truck & Bus Polska zamknęła z liczbą 3633 sprzedanych pojazdów. Nowe MAN-y to o 34% pojazdów więcej, niż w 2012 roku. Udział w rynku pojazdów ciężarowych wyniósł 18,4% i wzrósł o 2% w stosunku do ub. roku. Tak jak już wspomnieliśmy przeważającą większość spośród wszystkich ciężarówek stanowiły ciągniki siodłowe w konfiguracji napędowej 4x2. Jednak w innych segmentach MAN ma także powody do zadowolenia. Pojazdy ciężarowe DMC 6,11-10 t to głównie segment dystrybucyjny. Drugie miejsce, gdzie w zasadzie kryteria spełnia tylko jeden model – 8-tonowy MAN TGL, jest bardzo dobrym wynikiem. 29,67% udziału w rynku daje MAN-owi pełną kontrolę w segmencie pojazdów lekkich. Za to w segmencie pojazdów 10,1-15,9 t DMC, czyli klasa średnia, MAN króluje niepodzielnie. Udział 33,36% daje mocne pierwsze miejsce i dużą stabilność sprzedaży. W segmencie pojazdów najciężaszych, powyżej 16 t DMC polska spółka MAN odnotowała udział 16,53% i jest to mocne drugie miejsce na rynku. Na uwagę zasługuje segment ciężkich podwozii. Jak wiadomo sektor budowlany sięgnął dna a wraz z nim sprzedaż wywrotek. Jednak branża budowlana to nie jedyny klient na tego typu pojazdy i dlatego 22,44% udziału daje MAN-owi pierwsze miejsce i znaczną przewagę nad konkurencją.

Bernard-WieruszewskiBernard Wieruszewski, dyrektor handlowy MAN Truck & Bus Polska:
- Mamy bardzo dobrą ofertę podwozii z napędem 8x6. Liczymy, że sektor budowlany z powrotem zacznie się rozwijać.

Ogółem w 2013 roku sprzedano w Polsce 808 szt. autobusów, w większości były to pojazdy miejskie. Spółka MAN Truck & Bus Polska sprzedała 45 pojazdów, uzyskując 5,6% udziałów w rynku.
Na koniec warto wspomnieć o tym co będzie jednym z głównych planów polskiej spółki w tym roku. MAN chce wzmocnić swoją pozycję w sprzedaży pojazdów używanych. Specjalistyczna spółka będąca w strukturach koncernu MAN TopUsed sprzedała w ub. roku 619 pojazdów. To zbyt mało, gdy popatrzymy na całość sprowadzonych w 2013 roku samochodów ciężarowych. Jak zapowiada Piotr Stański do 2015 roku MAN stanie bardzo mocnym graczemem również i w tym segmencie.

Michał Bąk

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL