S19 połączy Lublin z Rzeszowem za trzy lata?

S19 połączy Lublin z Rzeszowem za trzy lata?

Zgodnie z deklaracjami rządu w latach 2014-2017 powstać ma cała droga S19 od końca obwodnicy Lublina do Sokołowa Małopolskiego.

Koszt tej inwestycji jest szacowany na 5,423 mld zł. Portal "nowiny24.pl" pisze, że realnie trasa będzie gotowa do 2020 roku.

Droga S19 będzie miała w sumie 609 km i połączy przejście graniczne z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej z granicą polsko-słowacką w Barwinku. Pierwotnie droga miała być gotowa w 2012 roku, jednak ze względu na ogromne koszty budowy autostrad, przełożono budowę ekspresówki na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Do tej pory na Podkarpaciu powstały krótkie odcinki S19 - z Rzeszowa do Stobiernej o długości 8,3 km oraz od węzła Rzeszów Wschód do Świlczy o długości 4,4 km. Rząd podjął wczoraj decyzję o budowie całej trasy ekspresowej łączącej Lublin i Rzeszów. Już w tym roku w województwie podkarpackim rozpoczną się prace przy budowie odcinka ze Stobiernej do Sokołowa Małopolskiego.

Joanna Rarus z rzeszowskiego oddziału GDDKiA informuje, że odcinek Stobierna - Sokołów Małopolski będzie miał 12,5 km długości. Przetarg na jego realizację trwa, a spośród dziesięciu oferentów najtańszą propozycję złożyło konsorcjum z firmą Aldesa na czele. Projekt i budowę tego odcinka wyceniło na niecałe 290 mln zł.

Aktualnie trwa analiza ofert dla odcinka ze Świlczy do Kielanówki, który umożliwi domknięcie autostradowej obwodnicy Rzeszowa. Oba odcinki powstaną w ciągu trzech lat, natomiast dla pozostałej części S19 biegnącej w kierunku północno-wschodnim od Rzeszowa, GDDKiA przygotowuje dokumentację. Mowa o niespełna 43-kilometrowym odcinku z Sokołowa do Niska.

Najszybciej powstanie niemal 10 km obwodnicy zachodniej Lublina. Przetarg jest w toku, a niedługo GDDKiA zaprosi firmy do składania ofert cenowych. - Chcemy, żeby droga była gotowa na tym odcinku na przełomie 2016 i 2017 roku - mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik GDDKiA w Lublinie.

Generalna Dyrekcja posiada już decyzje środowiskowe dla pozostałej części drogi ekspresowej między Lublinem a Niskiem, natomiast przetargi na projekty i budowę chce ogłaszać na przełomie tego i przyszłego roku.

Nalewajko mówi portalowi "nowiny24.pl", że decyzja rządu zmieniająca załącznik nr 5 zapewniająca pieniądze na inwestycje drogowe pozwala ukończyć dokumenty, których przygotowanie jest niezbędne do zlecenia robót. Według rzecznika lubelskiej GDDKiA do 2020 roku uda się wykonać inwestycję.


4trucks.pl / rynekinfrastruktury.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL