Polski Traker - wydanie Styczeń 2014

Polski Traker - wydanie Styczeń 2014

Drodzy Czytelnicy,

O tym, że transport jest kręgosłupem albo barometrem każdej gospodarki wiemy od dawna. Jednak ten banał dźwięczy nowymi tonami, gdy albo jeden sąsiad manipuluje przepisami, by nie wpuścić obcych przewoźników na swój teren, albo inny przeżywa prawdziwe rewolucyjne chwile i zamyka granice, albo ktoś wspierając się teoretycznym zagrożeniem epidemią, zabrania wozić mięso z Polski… Widać że transport to nie tylko ciężarówka i kierowca, ale to splot wielu okoliczności i sytuacji, na które nie zawsze mamy wpływ. Podobnie jak z utrudnieniami na Wschodzie, jest z nowym mytem na Wyspach…

Regularni Czytelnicy pamiętają zapewne nasz test Stralisa Euro-5 wykonany latem. Jeszcze z końcem ub. roku powtórzyliśmy test najnowszym ciągnikiem Euro-6. Przy bardzo wysokim podobieństwie obu przejazdów, pozwala on na wyciągnięcie wniosków dotyczących zużycia paliwa przez zestaw Euro-6. I jest dobrze!

Jestem przekonany, że niejeden z Was zastanawiał się, ilu jest w Polsce kierowców zawodowych. Aż dziwne, że do tej pory żadna z poważnych instytucji nie wykonała takiej pracy i nie sprawdziła tego precyzyjnie. Więc my, nie dysponując wszelkimi potrzebnymi informacjami, spróbowaliśmy to ustalić. I wychodzi, że kierowcy to wielka armia, około miliona osób. A czy ta armia jest lubiana i szanowana stosownie do swej pracy - to inna sprawa.
Mercedes kończy kompletną wymianę swoich ciężarówek na nową generację, pokazując rodzinę SLT, czyli Actrosa i Arocsa do ponadgabarytów. To rzeczywista klasa ciężka. Ale pokazujemy ją obok najnowszego Forda Transita, też największego, ale swojej 4-tonowej klasie.

Z pośrednich informacji, zdobytych w czasie sprawdzania, ilu jest w Polsce kierowców, widać dość jasno, że średni wiek aktywnego zawodowego kierowcy polskiego jest stosunkowo wysoki. A skoro tak, to takiemu statystycznemu kierowcy muszą niekiedy dokuczać jakieś problemy zdrowotne. Czy warto myśleć o chorobie zawodowej? Jakie są ścieżki przyznania przez lekarzy takiego statusu? Piszemy o tym w pierwszym odcinku cyklu dotyczącego spraw zdrowia.

Zapraszając do lektury przypominam o naszym kąciku dla młodych kierowców i kandydatów na kierowców. Czekamy na Wasze pytania do doświadczonych kolegów, a tych namawiam do podzielenia się swoim doświadczeniem z młodzieżą.

Aleksander Głuś

redaktor naczelny

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL