Pseudoautostrada A18

Pseudoautostrada A18

Do 2012 r. droga miała być dostosowana do standardów autostrady. Nic z tego: do 2020 r. nie ma szans na remont.

Droga od przejścia granicznego w Olszynie w kierunku Wrocławia wybudowana została przez Niemców jako fragment autostrady Reichsautobahn 9. Otwierał ją pod koniec lat 30. Adolf Hitler.

Obecnie to droga krajowa nr 18, jedna z najgorszych dróg tej klasy na Dolnym Śląsku. Choć od początku planowaną ją jako trasę dwujezdniową, to w pierwszym etapie Niemcy wybudowali tylko jezdnię południową. Jadący w kierunku Wrocławia kierowcy korzystają z niej do dziś.

Kierowcy mówią o niej: "Najdłuższe schody w Europie". Jedzie się nią jak po tarce. Ponad 70-letnia jezdnia z odlewanych na miejscu płyt betonowych jest w kompletnej ruinie - spękana, wykruszona, prowizorycznie połatana asfaltem. Ze względu na fatalny stan techniczny na przeszło 70-kilometrowym odcinku wprowadzono ograniczenie prędkości do 70 km na godz. Codziennie przejeżdża tamtędy średnio 7,4 tys. pojazdów (według danych z 2010 r.).

Trasa stanowi najkrótsze połączenie Wrocławia z północną częścią Niemiec. Jest fragmentem transeuropejskiego korytarza transportowego. Co chwilę natomiast mija się znak A-11 "Uwaga, nierówna droga", co stało się już tematem złośliwych żartów.

Więcej:http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,15526104,Urwane_kola__zgubiony_na_wertepach_towar__Pseudoautostrada.html


4trucks.pl / wroclaw.gazeta.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL