Inteligentne oświetlenie zwiększa bezpieczeństwo na polskich drogach

Inteligentne oświetlenie zwiększa bezpieczeństwo na polskich drogach

Niezawodne oświetlenie drogowe jest niezwykle istotnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w każdym mieście.

Szczególnie zimą, kiedy przez większość dnia jest ciemno. Aby zwiększyć bezpieczeństwo kierujących pojazdami oraz pieszych, PGE Dystrybucja zdecydowała o wymianie oświetlenia w Łodzi i Rzeszowie na nowe rozwiązania oświetleniowe, m.in. od GE Lighting.

PGE Dystrybucja, wchodząca w skład Polskiej Grupy Energetycznej, jest jedną z największych polskich spółek dystrybucyjnych w branży elektroenergetycznej. Jednym z realizowanych zadań firmy jest prowadzenie eksploatacji, konserwacji i remontów sieci dystrybucyjnej na podległym jej terenie. Ważnym aspektem tej działalności jest dbanie o bezpieczeństwo i komfort wszystkich użytkowników oświetleniowej infrastruktury miejskiej i drogowej. Niezwykle istotna jest przy tym długotrwałość zastosowanych rozwiązań świetlnych.

Aby zapewnić ciągłość oświetlenia na ulicach Łodzi i Rzeszowa, spółka zdecydowała się na zastosowanie w bieżącej eksploatacji zamiast jednojarznikowych źródeł światła o przedziale mocy 50-250W, dwujarznikowych wysokoprężnych lamp sodowych m.in. produkcji GE Lighting. Obecnie zastosowane lampy świecą nawet do 60 000 godzin, czyli prawie dwukrotnie dłużej, niż jednojarznikowe źródła światła, które wykorzystywane były wcześniej.

- Po przeprowadzeniu audytu, zaproponowaliśmy PGE Dystrybucja dwujarznikowe źródła światła GE Lucalox XO Superlife Lamps. Dla firmy oznacza to nie tylko wydłużenie czasu pracy lamp, ale także zmniejszenie kosztów eksploatacji i serwisu oświetlenia o przynajmniej 50% - wyjaśnia Aneta Ciereszko, Regional Country Manager, GE Lighting Poland. - Lampy są kompatybilne z obecnie wykorzystywanymi oprawami świetlnymi, więc PGE Dystrybucja nie musiało inwestować dodatkowych funduszy także z tego powodu - dodaje Ciereszko.

Efekty i korzyści
Wykorzystanie dwóch jarzników w lampach stosowanych w rozwiązaniu GE Lighting dodatkowo znacznie podnosi bezpieczeństwo na drodze, w przypadku chwilowego zaniku napięcia. Gdy zasilanie zostanie przywrócone, zaświecenie lampy nastąpi już po zaledwie 3-5 sekundach, ponieważ jarzniki pracują naprzemiennie. Co więcej, w razie uszkodzenia jednego z nich, lampa nie wyłączy się, ponieważ do pracy załączy sie drugi jarznik. Rozwiązanie to wpływa na bezprzerwową pracę oświetlenia, podnosi komfort życia oraz bezpieczeństwo mieszkańców i użytkowników ruchu drogowego.


4trucks.pl / GE Lighting

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL