Jak bezpiecznie jeździć autobusami - porady

Jak bezpiecznie jeździć autobusami - porady

Kierowcy sami budują w Internecie katalog porad bezpiecznej jazdy autostradami. Jest ich już ponad 80, docelowo może być więcej, bo swoje wskazówki można przesyłać do 16 stycznia br. Kampanię Rekordowo bezpieczni z A4 Katowice-Kraków zainicjował Stalexport Autostrada Małopolska. Akcję wspierają komendy wojewódzkie policji - śląska i małopolska. oraz Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD). Do dzielenia się poradami zachęca kierowców także Kuba Bielak, dziennikarz motoryzacyjny oraz instruktor bezpiecznej jazdy.

Wybrane, dotychczas przesłane porady kierowców dla podróżujących autostradami to:  bądź wypoczęty. Nie siadaj za kółkiem po nieprzespanej nocy czy bardzo męczącym dniu, zwłaszcza jeśli planujesz podróż na autostradzie. Jazda tego rodzaju drogą jest specyficzna. Akcja dzieje się szybko, prędkości są duże. Wymaga to od kierowcy błyskawicznych reakcji i dużego refleksu. Nie wspominając o ryzyku zaśnięcia za kierownicą. Wjeżdżając na autostradę wykorzystuj zawsze maksymalnie pas rozbiegowy. Unikniesz w ten sposób zagrożenia, że inni uczestnicy ruchu wjadą w tył twojego samochodu. Pamiętaj, że na autostradzie poruszamy się z większymi prędkościami niż na innych drogach, a co za tym idzie powinniśmy zachowywać większe odstępy między pojazdami. Nasz czas reakcji jest taki sam, ale z racji większej prędkości droga jaką przebędziemy będzie większa. Nieznaczne zwiększenie odstępu może pomóc  w uniknięciu stresowych sytuacji. Często korzystasz z odcinka płatnego autostrady A4? Nie bij rekordów prędkości. Chęć pobicia poprzedniego wyniku czasu przejazdu między bramkami, to łamanie przepisów i brawura, która jeśli weźmie górę nad zdrowym rozsądkiem i wyobraźnią, stanowić będzie pierwszy krok do tragedii. Zjeżdżając z autostrady, zmniejsz prędkość, nie pędź na pewniaka. Na innych drogach dozwolona prędkość jest niższa niż na autostradzie.

Autorzy 10 najcenniejszych rad, wybranych przez przedstawicieli SAM  organizatora akcji, śląskiej i małopolskiej Policji oraz GITD, a także dziennikarza motoryzacyjnego Kubę Bielaka, zostaną nagrodzeni. Swoje porady można dopisywać na dedykowanej stronie internetowej pod adresem www.bezpieczna.autostrada-a4.pl. Na stronie znajdują się najnowsze porady nadesłane przez internautów oraz zestaw 15 praktycznych wskazówek, jak bezpiecznie podróżować autostradami, przygotowanych przez SAM S.A., Policję oraz GITD. Trwa również  konkurs dla dziennikarzy na publikacje dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego Popisz się bezpieczeństwem. Informacje o nim można znaleźć na stronie  www.bezpieczna.autostrada-a4.pl/popiszsie

- Od początku roku, po autostradach i drogach ekspresowych możemy poruszać się szybciej. Warto w tej sytuacji zatrzymać  się na chwilę i zastanowić jak to bezpiecznie wykorzystać. Dobrym sposobem jest zebranie swoich pomysłów i podzielenie  się nimi z innymi. Każdy z nas, kierowców ma przecież swoje przemyślenia dotyczące bezpiecznej jazdy samochodem -  mówi Kuba Bielak, dziennikarz motoryzacyjny oraz instruktor bezpiecznej jazdy.

 Źródło: Stalexport Autostrada Małopolska (SAM)


 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL