Kradzieże i wyłudzenia w transporcie

Kradzieże i wyłudzenia  w transporcie

bezpieczny_transport_-_zasady_-600

Mija osiem miesięcy odkąd operator popularnej giełdy Trans.eu wydał wojnę kradzieżom i wyłudzeniom w transporcie. Wspólnie z OZPTD i partnerami pod szyldem kampanii społecznej Rzetelny przewoźnik zaczął edukować pracowników branży transportowej, jak nie paść ofiarą oszustów, a także szeroko informować o wykrytych przypadkach oszustw. Po tym czasie można pokusić się o pierwsze podsumowania.

Pomysł na kampanię, która ograniczyłaby dramatycznie rosnącą skalę kradzieży i wyłudzeń w transporcie zrodził się na początku 2011 r. na giełdzie Trans.eu.  Firmy często padają ofiarami kradzieży ze względu na małe doświadczenie swoich pracowników oraz stan ich wiedzy. W odpowiedzi na to inicjatorzy kampanii opracowali internetowy kurs wiedzy transportowej, w którym swoich sił spróbowało ponad pół tysiąca pracowników branży TSL. Jego wyniki okazały się przygnębiające.

 -Połowa osób test oblała idąc tokiem uczelni wyższych,  -powiedział Łukasz Chwalczuk z kancelarii Iuridica, autor kursu wiedzy i pytań testowych. To on również zwracał uwagę na mechanizmy kradzieży mówiąc: Najwięcej przypadków zdarza się w piątek po południu, kiedy każdy się już śpieszy, chce załatwić transport i w spokoju iść do domu. To wtedy oszuści uderzają najczęściej, dodatkowo oferując stawki dużo wyższe od rynkowych.

Wnioski z kursu zaowocowały cyklem konferencji o charakterze szkoleniowym, których tematem przewodnim było bezpieczeństwo w łańcuchu dostaw. Konferencje pt. Nie daj się okraść - czyli jak zabezpieczyć firmę przed oszustwami w transporcie odbyły się we Wrocławiu, Krakowie i Łodzi. Wzięło w nich udział ponad 500 przedstawicieli firm, często tych, którzy problem kradzieży i wyłudzeń znają z autopsji. Wśród prelegentów wystąpili m.in przedstawiciele Policji, inspektorzy WITD, prawnicy i specjaliści od ubezpieczeń. Nadkom. Tomasz Mosur z wrocławskiej Policji zwrócił uwagę na czynniki, które decydują o sukcesie oszustów.

- Przede wszystkim świetna organizacja gangsterów, ich znajomość branży a często nawet podstawianie swoich ludzi jako pracowników firm. To są najgroźniejsi gangsterzy z pierwszych stron gazet- mówił .

Brak centralnej bazy licencji transportowej bardzo utrudnia weryfikację firm, z którymi rozpoczyna się współpracę, a na solidne sprawdzanie przewoźnika spedytorzy często nie mają czasu. Fakt ten wykorzystują złodzieje, którzy podrabiają dokumenty i podszywają się pod legalnie działającego przewoźnika. Następnie podejmują transport, który nigdy nie dociera do wyznaczonego miejsca. Aby temu zapobiec organizatorzy stworzyli wyszukiwarkę licencji transportowych - międzynarodowych zaciąganych z centralnej bazy GITD i krajowych pochodzących ze starostw powiatowych. Każdy może sprawdzić daną firmę na stronie www.rzetelnyprzewoznik.pl. Wystarczy wpisać NIP firmy, aby dowiedzieć się czy warto z nią współpracować.

Kolejnym elementem Rzetelnego Przewoźnika jest wyróżniania najlepszych przewoźników na rynku specjalnym Certyfikatem Rzetelnego Przewoźnika. Aby go otrzymać, trzeba spełnić szereg kryteriów: posiadać komplet informacji o firmie wraz z dokumentami (licencje, ubezpieczenia, NIP, REGON lub KRS). Do tego firma musi prowadzić działalność minimum trzy lata i zebrać w tym czasie od swoich kontrahentów pozytywne oceny i komentarze na giełdzie. Musi też przesłać referencje od dotychczasowych kontrahentów. W Polsce certyfikowanych przewoźników jest już ponad 600 oraz ok. 400 w Czechach, Słowacji i na Litwie. Dzięki takiemu certyfikatowi przewoźnik buduje swoją reputację, a zleceniodawca ma pewność, że towar bezpiecznie dotrze w wyznaczone miejsce.

- Skala kradzieży w transporcie nigdy wcześniej nie była tak poważna jak obecnie. Złodzieje mocno sprofesjonalizowali swoje działania i zaczęli stosować coraz bardziej  wyrafinowane metody kradzieży łącznie z wprowadzaniem do firm transportowych czy spedycyjnych swoich ludzi. Dlatego tak ważne jest aby środowisko TSL podjęło działania prewencyjne. Stąd pomysł na kampanię „Rzetelny Przewoźnik”  - mówił Grzegorz Haładus z giełdy Trans.eu na spotkaniu inicjującym kampanię.

Na podstawie wniosków, które padły na konferencjach opracowano m.in. poradnik zawierający 10 żelaznych zasad bezpiecznego transportu. Poradnik - który przyda się zwłaszcza kierowcom - można pobrać ze strony: www.rzetelnyprzewoznik.pl/poradnik. Inicjatorzy planują kontynuację Rzetelnego Przewoźnika także w 2012 r. Wiadomo na pewno, że powstanie seria poradników Bezpieczny Transport które będą dystrybuowane m.in. w ośrodkach szkoleniowych kierowców czy zrzeszeniach przewoźników. O rozwoju kampanii jej inicjatorzy będą na bieżąco informować na stronach www.rzetelnyprzewoznik.pl oraz facebook.com/rzetelny przewoznik.

Źródło: Trans.eu

 

Przeczytaj też:
Bezpieczny parking dla ciężarówek

Rezerwacja miejsca parkingowego z wyprzedzeniem on-line Rusza VI edycja turnieju dla studentów TransEdu

8 grudnia odbędzie się VI edycja ogólnopolskiego Turnieju TransEdu. Jak obliczyć wolną przestrzeń ładunkową?

Wolną przestrzeń ładunkową można obliczyć na wiele sposobów. Jednym z nich jest korzystania z rozwiązania online. Kiedy przewoźnikowi należą się opłaty postojowe?

W branży transportowej postoje to rzecz codzienna - niezależnie od tego, przewoźnicy bardzo często nie uwzględniają postojów na swojej trasie, układając grafik załadunków i rozładunków „na styk”. Sporządzanie protokołu o stanie przesyłki - praktyczne porady

Protokół o stanie przesyłki może mieć znaczenie przy dochodzeniu roszczeń wobec ubezpieczyciela, spedytora, załadowcy, jak też przy rozliczeniach z nadawcą. Ministerstwo Gospodarki wspiera elitę polskich przewoźników

Kilka miesięcy temu z inicjatywy Trans.eu wystartowała Polish Carries Elite - kampania, która ma wypromować najlepsze polskie firmy transportowe za granicą. IV edycja Akademickiego Turnieju TransEdu startuje 2 grudnia

Jednym z wyzwań stawianych branży TSL jest ocena absolwentów logistyki, jako kandydatów do pracy. Telematyka pomocą w zdobywaniu nowych zleceń transportowych

Na polskim rynku transportowym wciąż funkcjonuje ponad 130 tysięcy firm. Jak pozyskać rzetelnego przewoźnika?

Tysiące przewoźników parkuje pod jednym adresem WWW.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL