Wspólna opłata na A1

Wspólna opłata na A1

Zarządcy autostrady A1 - GTC i GDDKiA - dążą do ujednolicenia opłat.

W pierwszym etapie modernizacja systemu płatności miałaby objąć odcinek A1 z Trójmiasta do Strykowa, a także do Warszawy na wschodzie i Konina na zachodzie - czytamy w "Gazecie Prawnej".

GTC prowadzi odcinek między Trójmiastem a Toruniem, dalszym fragmentem zarządza GDDKiA. Przyszłe wspólne opłaty miałyby się co prawda różnić - 20 gr za kilometr kosztuje przejazd trasą A1 na odcinku GTC, na fragmencie GDDKiA będzie to 10 gr - kierowca nie musiałby jednak płacić osobno każdemu zarządcy, którzy rozliczą się między sobą.

Decyzję trzeba podjąć szybko
Rozwiązanie miałoby być oparte na istniejącym już systemie viaTOLL. Opłata byłaby ściągana automatycznie, bez konieczności zatrzymywania się na bramkach.

- Interesy obu stron po raz pierwszy stały się zbieżne. Na A1 GTC odpadłyby koszty rozbudowy istniejących bramek, które lada moment będą konieczne, bo mieszkańcy Torunia wykorzystują tę trasę jako obwodnicę, więc ruch wzrasta. GDDKiA nie musiałaby budować nowej infrastruktury do poboru opłat i miałaby efekt wizerunkowy. A kierowcy nie staliby w kolejkach - mówi specjalista zaangażowany w negocjacje.

Opłaty na A1 z Torunia do Strykowa mają być wprowadzone ok. 2016 roku, więc decyzję trzeba podjąć szybko. - Wprowadzenie wspólnego elektronicznego poboru opłat na A1 byłoby o kilkadziesiąt milionów złotych tańsze niż budowa nowych punktów przez GDDKiA wraz z ich późniejszym utrzymaniem oraz rozbudowa punktu poboru opłat w Nowej Wsi i Rusocinie przez GTC - twierdzi Aleksander Kozłowski z rady nadzorczej GTC.

Potrzebne zmiany w prawie
Żeby się udało, potrzeba zmian legislacyjnych w ustawie o autostradach płatnych. W dzisiejszym stanie prawnym możliwa jest tylko sytuacja poboru opłaty w imieniu GDDKiA przez koncesjonariusza (w drugą stronę jest to niemożliwe). - Trwają prace nad zmianą ustawy o autostradach płatnych mające na celu umożliwienie poboru opłat niezależnie od tego, jaki podmiot faktycznie zarządza danym odcinkiem - tłumaczy Piotr Popa, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury.

Autostrada Wielkopolska, zarządzająca dwoma odcinkami A2 między Świeckiem a Koninem, na razie nie odniosła się do pomysłu wspólnych opłat.


4trucks.pl / rynekinfrastruktury.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL