Mercedes-Benz Polska - podsumowanie roku 2013

Mercedes-Benz Polska - podsumowanie roku 2013

Ogłoszenie wprowadzenia, od stycznia 2014 roku, normy czystości spalin Euro 6 w ciężarówkach spowodowała znaczne ożywienie wśród przewoźników i wzrost zamówień pojazdów z Euro 5.

Z tego powodu obroty w firmach produkujących pojazdy użytkowe znacznie wzrosły. Mercedes-Benz Polska również ma powody do zadowolenia. Spółka odnotowała w ubiegłym roku obroty w wys. 2781 mln PLN, co oznacza wzrost o 13% w porównaniu do 2012 (2460 mln PLN). Trzeba zauważyć, że Mercedesa wspierają dodatkowo segmenty samochodów osobowych i dostawczych.

Samochody osobowe
W ubiegłym roku dział samochodów osobowych Mercedes-Benz Cars (Mercedes-Benz, smart) zrealizował zakładane plany sprzedażowe, co pozwoliło marce na zajęcie drugiego miejsca w segmencie premium. Wzrost sprzedaży samochodów osobowych Mercedes-Benz (12,8%) wyprzedził rynek (wzrost o 6,3%). Łącznie klienci zarejestrowali 6191 pojazdów osobowych Mercedes-Benz i smart.

N.Kowollik- Nie możemy się doczekać "normalności", czyli wprowadzenia regularnej możliwości odliczenia VAT od samochodów osobowych dla firm. To pomoże wszystkim producentom, szczególnie w segmencie premium - mówi Niels Kowollik, CEO Mercedes-Benz Polska i dyrektor sprzedaży i marketingu Mercedes-Benz Cars.

 

Samochody dostawcze
Rynek samochodów użytkowych odnotował w 2013 roku wzrost zarówno w liczbie rejestracji samochodów dostawczych, jak i ciężarowych. Liczba zarejestrowanych w Polsce Mercedesów użytkowych osiągnęła rekordowy poziom 7126 sztuk, co oznacza wzrost względem poprzedniego roku o ponad 7,6%.
Liczba zarejestrowanych samochodów dostawczych wzrosła z 3895 sztuk w ubiegłym roku do 4213 w 2013. W dużym stopniu przyczynił się do tego Citan, który w pierwszym pełnym roku obecności na rynku osiągnął liczbę rejestracji 495 sztuk. Sukcesy odniósł również Sprinter. Dużym zainteresowaniem cieszył się zarówno poprzedni model, jak i wyznaczający trendy Nowy Sprinter. Łącznie, liczba rejestracji obu modeli w Polsce wyniosła 2843, co oznacza wzrost względem 2012 o niemal 200 sztuk. W efekcie, udział Mercedes-Benz na rynku samochodów dostawczych osiągnął wzrost o kolejne 0,1 pkt. proc. i wyniósł 8,8%.
Premierą roku była premiera Nowego Sprintera, spełniającego normę emisji spalin Euro 6.

Christoph Stemmer- Rok 2014 będzie rokiem pełnym wyzwań. Oczekujemy, że zwiększymy sprzedaż we wszystkich trzech segmentach aut dostawczych, od Citana przez Vito do Sprintera.  Wydarzeniem 2014 roku będzie wprowadzenie Klasy V oraz Nowego Vito w końcówce roku - powiedział Christoph Stemmer, dyrektor sprzedaży i marketingu samochodów dostawczych Mercedes-Benz.

 

Actros numerem jeden!
Ubiegły rok przyniósł odbicie na rynku aut ciężarowych powyżej 6T. Liczba rejestracji nowych ciężarówek wzrosła z 15 810 do 18 062 szt. (wzrost o 14,2%). Mercedes-Benz sprzedał 2913 pojazdów. Jest to wynik czyniący Polskę czwartym największym rynkiem pojazdów ciężarowych dla Daimler AG w Europie (i dziesiątym na świecie). Firma Mercedes-Benz odnotowała największy wzrost sprzedaży w sektorze ciągników siodłowych – liczba rejestracji wzrosła z 1837 do 2203 sztuk, czyli o niemal 20%. To zasługa głównie Nowego Actrosa - 1500 sprzedanych pojazdów. Licząc od premiery, po Polskich drogach jeździ już ponad 2700 takich pojazdów. Łączna sprzedaż nowych Actrosów w całym koncernie przekroczyła już 30 000 sztuk. Premierami 2013 roku były budowlany Arocs oraz dystrybucyjny Atego. Odnowioną serię A (Actros, Antos, Arocs, Atego) uzupełniły również premiery nowej odsłony Unimoga, Econica oraz Fuso Cantera, również dysponujące silnikami Euro 6.

P.Rajewski- Po dwóch latach premier nowych modeli, planujemy skoncentrować się na dalszym rozwoju usług telematycznych (system FleetBoad). Zależy nam zarówno na rozwoju samego produktu, jak i na zainteresowaniu nim większej liczby klientów. Priorytetem będzie też utrzymanie zadowolenia klientów z obsługi serwisowej. Planujemy zwiększenie udziału w segmencie podwozi, który w 2013 roku przejawiał trendy wzrostowe. Liczymy również, że w całej naszej ofercie ważnym atutem dla Klientów będzie nasze ponad 2,5 roczne doświadczenie w eksploatacji silników Euro 6 - mówi Przemysław Rajewski, szef działu samochodów ciężarowych Mercedes-Benz Polska.

(MB)

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL