Innowacyjne rozwiązanie STILL dla logistyki 2010

Innowacyjne rozwiązanie STILL dla logistyki 2010

zestawy_transportowe_still_4T

Podczas grudniowej Gali Logistyki i Transportu w Warszawie ogłoszone zostały wyniki konkursu Innowacyjne rozwiązanie dla logistyki 2010. Kapituła nagrodziła produkty mające największy wpływ na rozwój branży TSL w tym roku. Jedno z wyróżnień przypadło zestawom transportowym firmy STILL, które w znacznym stopniu usprawniają logistykę magazynową.

Zestawy transportowe STILL - to system umożliwiający redukcję kosztów procesu logistycznego. Ramy tupu C i E wraz z ciągnikiem są w stanie zastąpić w pracy kilka standardowych wózków widłowych oraz pozwalają na maksymalnie efektywne wykorzystanie przestrzeni magazynowej. Dodatkowo, do obsługi całego zestawu wymagany jest tylko jeden operator.

Naszym celem było zaproponowanie mniejszych nośników ładunków, przewożących większe ilości towaru na raz przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa pracowników w magazynie. Udało nam się zaprojektować rozwiązanie, które pozwala obniżyć wymaganą liczbę pojazdów wykorzystywanych na linii produkcyjnej oraz ułatwić transport materiałów w magazynie - tłumaczy Borys Wochna, prezes firmy Still.

Zestawy transportowe, opracowane przez firmę STILL, zawdzięczają swoją funkcjonalność modułowej konstrukcji. Trzy typy ciągników (CX-T, KANVAN 05, R06) i przyczep (ramy typu E, C i E zamknięte) są ze sobą w pełni kompatybilne i umożliwiają maksymalne dostosowanie konkretnego rozwiązania do zaistniałej w magazynie sytuacji. Dopuszczalna długość to pięć ram E, lub cztery ramy C w jednym zestawie. Dzięki zastosowaniu systemu liftrunner wózki transportowe mogą zostać przymocowane do przyczepy bardzo nisko przy podłożu, co znacznie ułatwia załadunek. Przy realizacji przewozu wózki są hydraulicznie lub pneumatycznie podnoszone, tak by nie miały kontaktu z podłożem. Umożliwia to odciążenie kółek i tym samym wydłużenie żywotności eksploatacyjnej wózków oraz ograniczenie hałasu podczas jazdy. Podnoszenie i opuszczanie ładunku odbywa się automatycznie, dzięki umieszczonemu w kabinie ciągnika, czujnikowi nacisku Liftrunner reaguje na obecność operatora. Z chwilą opuszczenia przez operatora ciągnika, system automatycznie obniża wózki transportowe na wysokość umożliwiającą ich wymianę - tłumaczy Borys Wochna.


Rozwiązanie proponowane przez STILL jest bardzo elastyczne także w kwestii transportowanego ładunku. Na przyczepach w zestawie przewożone mogą być zarówno wózki transportowe, regałowe i koszowe, jak i ćwierćpalety, palety połówkowe i palety pełne o różnych wymiarach zewnętrznych (jednak nie większych niż 2 x 1,2 metra). Dzięki temu system jest w stanie zaspokoić potrzeby niemal każdego magazynu.

Zestawy transportowe STILL umożliwiają znacznie szybszy transport materiałów. Wykorzystanie w jednym zestawie aż pięciu ram typu E lub C oznacza możliwość jednoczesnego dowożenia i odwożenia materiałów. Dodatkowo dzięki temu, że system wymaga obsługi jedynie przez jednego pracownika, który z powodzeniem może samodzielnie zaopatrywać odcinek produkcji, można wyeliminować stosowanie w tym miejscu sprzętu innego typu. Załadowane wózki transportowe dowożone są w prosty sposób na stanowiska pracy i wymieniane na puste. Prędkość jazdy zestawu w zależności od ciągnika oraz ciężaru transportu może osiągnąć nawet 15 km/h, przy zachowaniu bardzo dobrych warunków jazdy.
 
- Każda rama podąża ściśle po torze nakreślonym przez ciągnący ją wózek. Przy bardzo małym promieniu skrętu, standardowo wynoszącym 3,9 metra, maksymalne odchylenia przy skręcie sięgają jedynie 2 proc. na całej długości zestawu  - mówi Wochna.

Przy zastosowaniu ramy typu E średnica zawracania zmniejsza się aż do niecałych 3 metrów. Oznacza to sprawniejsze przewożenie materiałów nawet w magazynach o wąskich korytarzach roboczych.

Źródło: Still


 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL