Połączenie transportowe Polska - Czechy priorytetem

Połączenie transportowe Polska - Czechy priorytetem

Przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, miast i gmin polsko-czeskiego pogranicza wraz z parlamentarzystami zamierzają wspólnie przekonywać władze rządów w Polsce i Czechach do budowy drogi, która połączy oba kraje.

Tak ustalono podczas poniedziałkowej konferencji "Transport i infrastruktura na czesko-polskim pograniczu".

W trakcie spotkania Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa dolnośląskiego przedstawił prezentację pod nazwą "Infrastruktura drogowa - zhierarchizowane priorytety inwestycyjne na pograniczu Dolny Śląsk - Republika Czeska". Stała się ona źródłem dyskusji nad połączeniami transportowymi regionów pogranicza.

Samorządowcy z Polski i Czech chcą, aby na listę zadań priorytetowych do sfinansowania przez rządy obu krajów wpisać dalszą budowę drogi S3 z Legniccy do Lubawki po stronie polskiej oraz trasy D11/R11 po stronie czeskiej. Umieszczenie na tej liście jest warunkiem koniecznym do tego, by instytucje państwowe i regionalne mogły ubiegać się o dofinansowanie w latach 2014-2020.

Według Jerzego Tutaja, rozwój na obszarze południa Dolnego Śląsk, które sąsiaduje ze stroną czeska, jest priorytetem dla władz województwa. - Kluczowe jest rozstrzygnięcie dające możliwość, by droga S3 przebiegała dalej do granicy polsko-czeskiej. By przemysł i turystyka mogły się rozwijać, do tego potrzebna jest infrastruktura i o to będziemy zabiegać - wyjaśnia członek zarządu województwa.

- Wspólnie uznaliśmy, że ta inwestycja łącząca Czechy i Polskę jest podstawą do budowania trwałych powiązań ekonomicznych i społecznych. Połączenie naszych regionów po obu stronach granicy jest decydujące również w kwestii rozwoju turystykimówi Ivan Adamec, burmistrz Trutnova, miasta partnerskiego Świdnicy oraz poseł Izby Poselskiej Republiki Czeskiej.

Podczas konferencji zaprezentowano również projekt połączenia transportowego trzech dużych karkonoskich ośrodków turystycznych - Pec pod Śnieżką, Karpacz i Szpindlerowy Młyn. Zwrócono też uwagę na istotny problem związany z występującymi barierami w prowadzeniu usług przewozowych osób pomiędzy miastami pogranicza.

Konferencja "Transport i infrastruktura w czesko-polskim pograniczu" stanowi element wspólnego projektu Trutnova i Świdnicy zatytułowanego "Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość". W konferencji wzięli udział ze strony partnerów dyrektorzy odpowiedzialni za rozwój gospodarczy oraz komunikację w Urzędzie Miejskim, przedstawiciele Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, a także PKS. Projekt uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013.


4trucks.pl / rynekinfrastruktury.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL