Od czego zależy wysokość składki OC?

Od czego zależy wysokość składki OC?

Kierowcy, wybierając ofertę ubezpieczenia komunikacyjnego OC, kierują się najczęściej ceną. Co natomiast wpływa na wysokość składki OC ustalaną przez wszystkie firmy ubezpieczeniowe?

Ile zapłacimy za OC?
Większość firm ubezpieczeniowych oferujących ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla pojazdów mechanicznych, przy wyliczaniu wysokości składki ubezpieczeniowej bierze pod uwagę tożsame parametry. Zaliczają się do nich m.in.:

Czynniki związane z pojazdem:
- rok produkcji,
- marka i model pojazdu,
- rodzaj paliwa,
- pojemność silnika,
- wersja modelu,
- okres posiadania ubezpieczanego pojazdu,
- liczba przejeżdżanych w ciągu roku kilometrów,
- miejsce parkowania pojazdu,
- użytkowanie pojazdu za granicą,
- rejestracja samochodu na firmę lub osobę prywatną,
- stan cywilny,
- data urodzenia,
- rok wydania prawa jazdy,
- liczba małoletnich dzieci,
- możliwość kierowania pojazdem przez osobę poniżej 26. roku życia.

Czynniki związane z kierowcą:
- liczba samochodów w gospodarstwie domowym.

Wysokość składki na ubezpieczenie OC uzależniona może być oczywiście od wewnętrznej polityki funkcjonowania firmy ubezpieczeniowej. Wiele firm, w tym firma Aviva, obniża wysokość składki na polisę OC jeśli klient zdecyduje się u nich kontynuować ubezpieczenie albo wykupuje pakiet OC i AC.

Historia ubezpieczenia pojazdu również wpływa w bezpośredni sposób na wysokość wyliczonej składki na ubezpieczenie OC. Jeśli w ciągu kilku ostatnich lat kierowca nie spowodował żadnej szkody na drodze, może liczyć na niższą cenę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Ostatnim parametrem, jaki może wpływać na wysokość składki za ubezpieczenie OC, jest opłacanie składki jednorazowo lub w ratach. Jeśli kierowca płaci roczną składkę, może uzyskać wówczas korzystniejszą ofertę cenową.

Zniżki i zwyżki
Duże znaczenie dla ceny polisy OC ma to, jakie zniżki i zwyżki przysługują kierowcy. Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe przyznają zniżki za lata bezszkodowej jazdy – po 10% za każdy rok posiadania samochodu. Maksymalnie można uzyskać 60% zniżkę na polisę OC. Informacje o zniżkach są weryfikowane w bazie Ośrodka Informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Zwyżka przyznawana jest z kolei za:
- młody wiek kierowcy – do 26. roku życia,
- niski staż posiadania prawa jazdy.

Możliwe jest obniżenie składki na ubezpieczenie OC również dzięki posługiwaniu się kodami promocyjnymi, które stosowane są okresowo w licznych firmach ubezpieczeniowych.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL