Brakuje łącznika pomiędzy A4 i drogami krajowymi

Brakuje łącznika pomiędzy A4 i drogami krajowymi

Brakuje połączenia pomiędzy autostradą A4 i drogami krajowymi nr 94 i 73 w rejonie Tarnowa.

Do takiego wniosku doszły, po otwarciu autostrady A4, władze Zarządu Dróg Powiatowych w Tarnowie, analizując zmiany natężenia ruchu na drogach będących w ich władaniu.

Fragment autostrady A4 Szarów-Tarnów (czyli de facto Kraków-Tarnów; węzeł Szarów znajduje się bowiem na skraju aglomeracji krakowskiej) został oddany do użytku w listopadzie 2012 r. Dla samochodów ciężarowych o masie powyżej 12 t otwarcie trasy miało miejsce w październiku 2013 r. Leszek Łątka, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Tarnowie, mówi w rozmowie z portalem rynekinfrastruktury.pl, że otwarcie autostrady w istotny sposób zwiększyło natężenie ruchu na drodze powiatowej 1346K Tarnów - Wierzchosławice, która stanowi połączenie miasta z węzłem autostradowym Tarnów-Zachód.

- Na tej drodze nastąpił również istotny wzrost natężenia ruchu pojazdów ciężkich. Na uwagę zasługuje problem obiektu mostowego znajdującego się w ciągu tej drogi. W wyniku wzmożonego ruchu pojazdów, most w Ostrowie został nadmiernie obciążony, co wymusiło na zarządcy drogi powiatowej podejmowanie licznych zabiegów konserwacyjnych, jak również zastosowania rozwiązań z dziedziny inżynierii ruchu, których celem było ograniczenie prędkości. Przyczyniło się to do wzrostu kosztów bieżącego utrzymania tej drogi - mówi Leszek Łątka.

Dyrektor ZDP Tarnów uważa, że w związku z tym nasuwa się wniosek, iż głównym mankamentem funkcjonowania autostrady A4 na odcinku Szarów-Tarnów jest brak bezpośredniego połączenia, w pełnych parametrach, autostrady z drogami krajowymi nr 94 (droga krajowa biegnąca równolegle do A4) i 73 (Wiśniówka/Kielce - Tarnów - Jasło), a co za tym idzie - poprowadzenia dojazdu do węzła Tarnów-Zachód drogami lokalnymi: powiatowymi i gminnymi.

Leszek Łątka dodaje też, że na drogach zarządzanych przez ZDP Tarnów, które bezpośrednio nie łączą się z autostradą A4, nie odnotowano większych zmian w zakresie natężenia ruchu.


4trucks.pl / rynekinfrastruktury.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL