14 dni jazdy pełnym ogniem

14 dni jazdy pełnym ogniem

Rok przygotowań, dwa tygodnie ścigania, niewiele snu, za to mnóstwo pyłu i piachu - Dakar - najgorszy rajd świata.

O towarzyszących mu emocjach rozmawiamy z Gerardem de Rooyem, który w Dakarze 2014 ponownie walczy o mistrzostwo za kierownicą zielonego IVECO.

GERARD DEROOY-38

SZEROKOŚCI: W pierwszych startach prowadziłeś ciężarówki DAF, a w sezonie 2012 przesiadłeś się do IVECO. Jak możesz porównać te samochody?
GERARD DE ROOY: Od mojego debiutu w Dakarze w 2002 roku aż do edycji 2006 startowałem DAF-ami. W 2007 r. po raz pierwszy pojechaliśmy ciężarówką GINAF. Rajdu nie ukończyliśmy, ale nasza ciężarówka była bardzo konkurencyjna - wygraliśmy jeden etap, a w pozostałych plasowaliśmy się w pierwszej trójce. GINAF to holenderska marka specjalizująca się w produkcji pojazdów do transportu w wyjątkowo ciężkich warunkach, m.in. poza utwardzonymi drogami. Konstrukcyjnie GINAF-y bardzo mocno przypominają DAF-y, bo też budowane są w oparciu o jego komponenty. W 2008 r. Dakar odwołano z powodu zagrożenia terrorystycznego, więc mieliśmy przymusową przerwę. Na kolejną edycję zbudowaliśmy samochód w oparciu o GINAF-a, ale wszczepiliśmy mu serce od IVECO. Tym samochodem, w Dakarze po raz pierwszy rozgrywanym w Ameryce Południowej, ukończyliśmy imprezę na trzecim miejscu. W 2010 mieliśmy przerwę, a w ostatnich trzech Dakarach jechaliśmy już IVECO. W praktyce każdy samochód budujemy niemal od podstaw w naszym warsztacie. Korzystamy z bazy, jaką jest dany model i wprowadzamy swoje pomysły. Kluczowe różnice między naszymi dakarowymi DAF-ami i IVECO sprowadzają się do dwóch elementów: kabiny i silnika. Ten drugi w przypadku IVECO jest mocniejszy - rozwija 870 KM i aż 3600 Nm momentu obrotowego. Jednostki DAF-a dostarczały 800 KM i 3000 Nm.

Co jest najmocniejszym punktem IVECO, którym startujesz?
Dla nas walka w rajdzie zaczyna się od samego początku, na każdym kilometrze walczymy o zwycięstwo. W ostatnich czterech startach silniki IVECO z serii Cursor 13 dawały nam sporą przewagę nad innymi zespołami.

Rywalizowałeś zarówno w tym klasycznym Dakarze, rozgrywanym w Afryce, jak i w edycjach, które organizowano już nie na Saharze, lecz na bezdrożach Peru, Argentyny i Chile. Jakbyś porównał Dakar afrykański z tym południowoamerykańskim?
Ten afrykański był trudniejszy, między innymi ze względu na dłuższe etapy. Ich pokonanie zajmowało po prostu więcej czasu - zdarzało się, że jechaliśmy nawet przez 10 godzin. W Ameryce Południowej mieścimy się w sześciu. Lubiłem afrykański Dakar, to był prawdziwy rajd na wytrzymałość. Dotyczyło to nie tylko sprzętu, ale też załogi.

Co jest najważniejsze w trakcie przygotowań do takiego rajdu, jak Dakar?
Wszystko jest ważne (śmiech). Kondycja fizyczna, pilot, mechanik i ekipa w parku serwisowym. Jeśli w trakcie rajdu nie zagra choćby jedna z tych rzeczy, nie ma mowy o zwycięstwie.

Co było największym wyzwaniem w historii twoich startów w Dakarze?
W tym roku walczyłem o zwycięstwo. Chciałem powtórzyć sukces z 2012 r., ale mieliśmy awarię. Walczyliśmy z samochodem przez trzy godziny, udało nam się go naprawić i wróciliśmy do gry, ale straciliśmy prowadzenie w rajdzie. W Dakarze kluczowa jest koncentracja - przez cały czas musisz być skupionym na realizowaniu celów. A kiedy chcesz odzyskać stracony czas, zniwelować stratę do konkurentów, a do tego jesteś wkurzony i stracisz koncentrację, to po prostu się rozbijesz albo zniszczysz samochód i jest po rajdzie.

Co w Dakarze jest najtrudniejsze dla załogi ciężarówki?
Chyba odcinki najeżone ogromnymi kamieniami. Przy tempie, w jakim się poruszamy, na takich partiach strasznie cierpi zawieszenie, a my w środku razem z nim.

Ale przecież dakarowe ciężarówki wydają się niezniszczalne…
Potrafią wytrzymać naprawdę dużo, ale Dakar to 13-14 dni jazdy pełnym ogniem. Kierowca musi wiedzieć, gdzie są granice możliwości jego samochodu. Jeśli je przekroczysz, to nie ukończysz rajdu.

Twój najlepszy i najgorszy moment na Dakarze?
Najlepszy to oczywiście zwycięstwo z 2012 r. Najgorzej było wtedy, gdy po raz drugi nabawiłem się tej samej kontuzji kręgosłupa.

Załoga ciężarówki jest trzyosobowa - kierowca, pilot i mechanik. Twoim jest Polak, Darek Rodewald. Dlaczego go wybrałeś i jak trafił do twojego zespołu?
Darek pracował jako mechanik w warsztacie mojej firmy transportowej i był najlepszy z wszystkich mechaników. Akurat potrzebowałem mechanika, by skompletować załogę do kolejnego Dakaru i chciałem najlepszego, ale i najbardziej zmotywowanego człowieka. Darek idealnie pasuje do tego opisu, a dodatkowo biegle mówi po niderlandzku, co też nie było bez znaczenia.

Twój ojciec także startował w rajdach terenowych. Jak duży był jego wpływ na ciebie jako kierowcę rajdowego?
Tata ma zupełnie inny styl jazdy, więc trudno powiedzieć, że mnie uczył, ale oczywiście go podpatrywałem. To kolejny sposób na to, żeby być lepszym kierowcą, ale trzeba nie tylko umieć słuchać i obserwować, ale także wyciągać wnioski.

Rozmawiał: Rafał Rezler
Fot.: dakar-derooy.com, IVECO

Wywiad ukazał się na łamach magazynu "SZEROKOŚCI!" (nr 1/2014) wydawanego na zlecenie Grupy DBK.


4trucks.pl / Grupa DBK

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL