Transport ładunków budowlanych

Transport ładunków budowlanych

Prawidłowe zabezpieczenie towaru pozwala na uniknięcie jego uszkodzeń i zwiększa bezpieczeństwo na drodze.

W Polsce o tym, kto odpowiada za uszkodzenia towaru stanowi Ustawa o transporcie drogowym art. 93. Kierowcy, którzy jeżdżą po całej Unii Europejskiej muszą się liczyć ze szczegółowymi kontrolami dotyczącymi umocowania towaru.

Zabezpieczając towar na naczepie trzeba przede wszystkim kierować się zasadami zdrowego rozsądku. W dopełnieniu należytego załadowania towaru pomagają nam przepisy, określające ilość pasów, które trzeba zastosować przy użyciu maty, oraz przy ładowaniu bez niej. Do problemu mocowania ładunków można podejść w sposób czysto naukowy, jednak wymaga to dużej wiedzy technicznej i doświadczenia. Część firm woli skorzystać z pomocy doradców pomagających w prawidłowym ustaleniu ilości pasów.

Kierowca powinien co jakiś czas sprawdzać, czy towar się nie przesuwa, a jeśli stwierdzi problemy z umocowaniem towaru, powinien je poprawić. Duże znaczenie dla bezpieczeństwa ma technika jazdy. Oszczędności podczas mocowania ładunku kończą się tragicznie. Wynika z tego, że lepiej dołożyć kilka pasów więcej niż jeden za mało. Każdy towar ma inną specyfikę, dlatego warto zaglądać do tabel przedstawiających współczynniki tarcia. Można także skorzystać z gotowych systemów pozwalających na fachowe zamocowanie przewożonych rzeczy.

DSC08984   DSC08986 DSC08989 
DSC08990 DSC08991 DSC09054

 

Każdy producent naczep tak projektuje swoje pojazdy, aby spełniały one określone normy dotyczące mocowania ładunków. Chodzi tu w szczególności o rozwiązania umożliwiające łatwy sposób zabezpieczyć towar na platformie pojazdu. Naczepy firmy Krone pozwalają na bezpieczne przewożenie towaru różnego rodzaju. Są w pełni zgodne z przepisami prawa europejskiego i polskiego.

Profi Liner Multi Steel to naczepa zapewniająca nie tylko łatwą obsługę mocowania. Sprawia, że towar jest zabezpieczony znacznie lepiej niż podczas stosowania innych metod. Pozwala na bezproblemowe przewożenie takich rzeczy jak maty stalowe, dźwigary kratowe i inne elementy, także wtedy, gdy mają nieregularne kształty. Profil można dopasować do naczepy i bezproblemowo przewozić zarówno pojedyncze elementy, jak i ich pakiety w skrzyniach paletowych. Krone Profi Liner Multi Steel to system szybki i łatwy w użyciu. Współpracuje on z pasami mocującymi firmy Krone. Ułatwia zamocowanie towaru, gdyż nie musimy już szukać półśrodków do mocowania.

DSC09041 DSC09045 DSC09046
DSC09052 DSC09068 DSC09073

 

Gdy zamocujemy towar za pomocą standardowych metod, jego przesuwanie jest zmniejszane przez zwiększanie współczynnika tarcia, przez ściślejsze naciągnięcie taśm. Gdy nacisk jest zbyt duży, towar się odkształca. System kłonic zabezpiecza w sposób kształtowy, zarówno w kierunku wzdłużnym, jak i w równoległym do osi pojazdu. Można używać także dodatkowych kłonic ukośnych. Zestaw kłonic można dokładnie dopasować do każdego ładunku. Usztywnia się je za pomocą pasków mocujących. Dzięki zastosowaniu takiego systemu czas załadowania ładunku zmniejsza się, a ryzyko uszkodzenia towaru jest niewielkie. Montaż trwa znacznie krócej niż zmaganie się z matami.

Krone Profi Liner Multisteel pozwala na pracę z ładunkami 2d i 3d. Opcjonalnie można dokupić ściany boczne o wysokości 750 mm. Ich składanie oraz montaż jest proste, a palety są relatywnie tanie. Profile Profi Liner Multi steel spełniają wymagania dotyczące zabezpieczenia ładunku. Świadczy o tym certyfikat TUV Nord DIN EN XL 12642. Wzmocnione zostały elementy takie jak ściana przednia, ściany boczne oraz tył naczepy. Kłonice firmy Krone zabezpieczają teżtowar o mniejszych wymiarach. To szczególnie ważne w przypadku towarów takich jak materiały budowlane. W ich przypadku najlepiej sprawdzają się wersje burtowe naczep.
Mutirail to nowy system służący do mocowania towaru. Zapewnia on powiększenie powierzchni nośnej, co pozwala na lepsze rozłożenie nacisku. Naczepy Krone mogą mieć wysokości 550, 750 oraz 1000 mm. Istnieje kilka typów mocowań, można je umieścić zarówno wzdłużnie, jak i poprzecznie. System ma niezbędne blokady i jest wyposażony w pasy napinające, współpracuje też z wieloma systemami haków mocujących. Można zamontować na nim pierścienie, które zapewnią podwieszenie pasa powyżej ramy zewnętrznej pojazdu. Dzięki temu zabezpieczymy nawet płaskie ładunki. Można mocować je na tylnej klapie oraz na zasłonach przesuwnych auta. Gdy system nie jest używany, można go złożyć i przechowywać w skrzyni na palety. Posiada ona miejsce na inne elementy zabezpieczające towar, takie jak burty i kłonice oraz pozostałe akcesoria. Zastosowanie tych rozwiązań pozwala na znaczną poprawę bezpieczeństwa i wygody układania ładunku.

(MB)

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL