PZWLP - wyniki po IV kwartale 2010 r.

PZWLP - wyniki po IV kwartale 2010 r.

Zgodnie z zapowiedziami firm członkowskich Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, czwarty kwartał 2010 r. był udanym okresem dla branży wynajmu długoterminowego. W ciągu tych trzech miesięcy PZWLP odnotował wzrost o 10,5 proc.

Firmy zrzeszone w PZWLP czwarty kwartał 2010 r. zakończyły dysponując 83.274 pojazdami w wynajmie. Oznacza to wzrost o 10,49 proc. w stosunku do trzeciego kwartału ubiegłego (kw/kw) roku oraz 16,80 proc.wobec podsumowania  2009 r. (r/r). W trzech głównych grupach produktów wynajmu pierwsze miejsce przypadło full service leasingowi (FSL) - 69.132 pojazdy. W leasingu z serwisem (LS) było 4.807 samochodów, a w wyłącznym zarządzaniu - 9.335. Dane podało 16 firm członkowskich Związku.

W kategorii FSL największą liczbę samochodów posiadał LeasePlan Fleet Management (12.875), który zajął również najwyższą lokatę w grupie wyłącznego zarządzania (2.402 pojazdy). W leasingu z serwisem pozycję lidera obronił Bankowy Fundusz Leasingowy (2.638 auta). Największą pojedynczą flotą - liczącą 1.068 samochody - dysponowała Corpo Flota. Najpopularniejszym modelem flotowym w firmach należących do PZWLP był ford focus.

 Średnio 79 proc. pojazdów zarządzanych i finansowanych przez PZWLP to auta z silnikiem diesla, choć rozpiętość w poszczególnych firmach bywa spora i wynosi od ponad 50 do ponad 90 proc. Jedna piąta to silniki benzynowe. Udział aut hybrydowych lub z instalacją gazową jest znikomy i dopóki nie pojawią się przepisy promujące odpowiedzialne podejście do ochrony środowiska, nie planujemy uwzględniać ich w statystykach. W podsumowaniu 2010 roku, w wynajmie długoterminowym pojazdów pięć pierwszych miejsc w PZWLP zajęły firmy: LeasePlan Fleet Management, Arval Service Lease, ING Car Lease, Carefleet i BRE Leasing.


- Prognozy PZWLP na czwarty kwartał ubiegłego roku sprawdziły się w stu procentach. Naszym członkom przybyły w tym czasie 7.904 pojazdy, z czego najwięcej, bo aż 6.114, w najważniejszej kategorii - full service leasingu. Głównych przyczyn takiego ożywienia jest kilka. Nastąpiła wstrzymywana od miesięcy wymiana flot w przedsiębiorstwach, które przedłużały bieżące umowy, a zapowiadane zmiany w stawce podatku VAT dodatkowo wpłynęły na wzrost liczby kontraktów-  mówi Leszek Pomorski, prezes Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów.

Źródło: Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów

 

 


 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL